„Визија“ ќе го промовира првенчето „Гласно!

  После бројните настапи на домашни и регионални музички фестивали во изминатите неколку години, скопскиот бенд „Визија“ конечно ќе го промовира својот прв студиски албум насловен...

Един Јакуповиќ: Директорчиња, ги претворивте театрите во јалови и некритички

Што се крие зад кулисите? Дали ќе преживее новата младешка енергија која ќе се избори да создаде нов почеток на вистинските вредности во театарот...

Валентина Стефановска , штитовите на Александар и љубовта кон татковината

Откако направи ,,забележителните промени во физиономијата и визуелниот изглед на главниот град на Македонија", како што ја доживува еден пишувач на предговор за неа,...

Боб Дилан останал без зборови

Американскиот кантавтор Боб Дилан по подолго време откако беше соопштено дека добил Нобелова награда за книжевност се огласи објаснувајќи дека наградата  го оставила без...

Живот вреден за живеење

На 6 ноември ќе биде промовирана кногата ,,Живот вреден за живеење"-книга исповеди на семејства со деца со пречки во развој. Оваа книга  е единствена од...

Монографија за Џамбазов

Книжарницата Литература.мк ја промовираше монографијата посветена на македонскиот композитор и диригент Александар Џамбазов. Промотор на изданието беше Бранка Костиќ-Марковиќ, уредник на Астрорум на Литература.мк „Маестро...

Концерт на ,,Електрични оргазам” на Youtube

Минатогодишниот јубилеен концерт на групата ,,Електрични оргазам,, по повод 35 постоење,  одржан во Домот на младите во Белград е објавен на Youtube каналот. Уживајте!

Поетски светлини во сеопштиот мрак

"Мрак" - нова поетска книга на Ристо Лазаров Излезе од печат дваесет и седмата оригинална поетска книга на Ристо Лазаров која носи наслов "Мрак". Книгата...

MTV Best Adria Act во рацете на С.А.Р.С

Српскиот бенд С.А.Р.С. ја прими наградата   "MTV Best Adria Act" , а поводот беше искористен  да ја претстават својата најнова роденденска ЛП плоча...

Творештвото на Македонците во Србија

Љубителите на ликовната уметност ќе можат од 22 ноември во „Павиљон“, во нишката Тврдина, да разгледаат дела во рамки на изложбата која ја организираа...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com