Редици за Ведрана Рудан на штандот на белградскиот Саем на книгата(видео)

Белградскиот саем на книгата е единствен од таков вид во овој дел од Европа, а можеби и пошироко. Еднонеделниот Саем на книгата привлекува стотици...

Музеј на Македонија се распаѓа, но за него нема пари во...

  Во Годишната програма за култура потпишана од Канческа Милевска и годинава нема предвидено пари за значајни споменици на културата кои се во загрозувачка состојба. Еве...

Новинарот Веле Митаноски ја отстапи целата лична архива со записи, интервјуа...

Личната архива на колегата Веле Митаноски  е донирана како прилог во заоставнината на Киро Глигоров. ,,На промоцијата на делото „За и од Киро Глигоров“, во...

Боб Дилан е добитник на Нобелова награда за книжевност

Американскиот кантавтор Боб Дилан е годинешниот добитник на Нобеловата награда за книжевност, соопшти шведската кралска академија. Во образложението се наведува дека наградата му се доделува...

Во Трпејца отворено културно – забавното лето „На зајдисонце –Трпејца 2018”

  Овации за акордите на дуото ДИС - Денис Мурат и Стефани Стефановска и палетата на експресивноста и силниот естетски и душевен порив на Свето...

Големо признание за Дамјан Пејчиновски Трио за ,,Извонредност во изведбата“ во...

Триото на Дамјан Пејчиноски ја доби наградата "Excellence in performance" (Извонредност во изведбата) во Ланжоу, НР Кина за нивните концерти одржани на фестивалот China...

МРТВ ќе ја поништи одлуката за субвенционирани песни

Вчера, на 16 јануари 2018 година, во Министерството за култура на Република Македонија се одржа состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската...

Костиќ Марковиќ: Бев изложена на силни притисоци од директорот на Македонска...

  По објавата на веста дека Бранка Костиќ Марковиќ е разрешена од министерот за култура од местото Претседател на УО на Македонска Филхармонија, побаравме нејзина...

Американска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Калифорнија

НА 3 МАРТ НА ФЕСТИВАЛОТ СИНЕКВЕСТ ВО САН ХОЗЕ ќе се случи    Американска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Калифорнија   Најновиот филм на Милчо Манчевски...

Почина диригентот Саша Николовски-Ѓумар

На 5о годишна возраст во Скопје во 17 часот, ненадејно,  од срцев удар почина познатиот македонски диригент Саша Николовски-Ѓумар. Диригентот Саша Николовски - Ѓумар е...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com