Дурловски: Имам мирна совест и горд сум што во име на...

,,Орденот е примен за 70 години МОБ, а не за мене. Во некои медиуми беше се надевам, ненамерно погрешно пренесено. Коментарите не ме погодуваат...

Иванов му го врачи орденот за заслуги на Македонска опера и...

Чест ми е да ви се обратам на 9 мај, денот на победата над фашизмот и денот на Европа-рече претседателот Ѓорге Иванов одлукувајќи ја...

По неколкумесечна кома почина музичарот Зоран Маџиров

По неколкумесечна кома по тешката сообраќајна несреќа на 49 годишна возраст почина  познатиот музичар Зоран Маџиров. Тој имаше тешка сообраќајна несреќа на  7 октомври...

,,Мрак“ од Ристо Лазаров објавена на српски јазик

Угледниот белградски ,,Архипелаг" ја објави на српски јазик претпоследната поетска книга на Ристо Лазаров, само шест месеци по нејзиното појавување на македонски јазик. Во...

СДК:Културњаците како платена војска на министерката Бети за напад на Собрание

Јавни личности од културата, истакнати уметници од сите области се во првите редови на граѓанските иницијативи што во име на „одбрана на Македонија“ се...

Михаил Баришников во Белград

  Светски познатиот балетан со руско потекло Махаил Баришников деновиве претстојува во Белград каде ќе одржи три концерти на 23,24 и 25 април во Театарот...

Почина српскиот новинар, публицист и книжевник Раша Попов

Книжевник, публицист, глумец и долгогодишен телевизиски новинар  Раша Попов почина во  Белград на 84. години, објави РТС. Радивој Раша Попов е роден во Мокрин на...

Почина хрватскиот глумец Реља Башиќ

Познатиот хрватски театарски и филмски глумец Реља Башиќ, почина измината ноќ во 87 година од животот. Башиќ е роден во 1930 година во Загреб. Кариерата...

Урнебесна комедија-пародија на однесувањето и политиката на Александар Вучиќ(видео)

Во театрите во Србија се игра урнебесната комедија ,,Денеска ни е прекрасно дно' на најпопуларниот Индексовец Миќко Љубичиќ. Во оваа претстава Љубичиќ игра седум ликови,...

,,Симфонија на паѓањето“ со театар ,,Чекори“

По повод Меѓународниот ден на театарот, Театар „Чекори“ ќе ја изведе претставата „Симфонија на паѓањето“. Таа е своевиден колаж на делата на Данил Хармс,...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот