Филмот на Милчо Манчевски ,,Врба“ ќе биде поддржан од Агенција за...

Долгометражниот игран филм со македонски мнозински удел, кој ќе го снима режисерот Милчо Манчевски со работен наслов п „Врба“ во продукција на „Сектор филм“,...

Нова јубилејна поетска книга на Ристо Лазаров со наслов ,,Цедена“

Излезе од печат триесеттата по ред книга поезија на поетот Ристо Лазаров со наслов "Цедена". Форматот на книгата е ист како и последните десетина...

Министерство за култура откупи музички композиции во вредност од 3.280.000 денари

Министерство за култура продолжува да ги откупува или субвенционира композициите од областа на сериозна музика, за разлика од забавните песни, чиј избор беше поништен...

МРТВ ќе ја поништи одлуката за субвенционирани песни

Вчера, на 16 јануари 2018 година, во Министерството за култура на Република Македонија се одржа состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската...

Министерство за култура побара од раководството на МРТВ да ги поништи...

Раководството на МРТ е предупредено дека се соочува со кривична одговорност поради овие незаконски донесени одлуки, како и дека склучувањето на договори со авторите...

Министерство за култура ќе ги преиспита субвенциите за песни што ги...

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура ја...

Прва награда за Османли на конкурсот ,,Антево слово“ во Италија

Наградени на „Антево слово“ 2017/ 18 година Сицилија, Италија „АНТЕВО СЛОВО“ 2017/ 18 1-ва награда Томислав Османли Песна: Љубов / Amore Втора награда Александра Димитрова Песна: Литост Трета награда Салваторе Амбросино Песна: Сменети умови ИНТЕРНАЦИОНАЛНА НАГРАДА...

Скопје доби Меморијален музеј на илегалните работилници за изработка на оружје...

Со постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“ денеска беше отворен Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје за време...

Од 12 до 14 јануари ќе се одржи вевчанскиот карневал

Од 12-ти до 14 јануари годинава, во Вевчани ќе се одржи традиционалниот Вевчански карневал. Како што најавија организаторите на денешната прес-конференција, следниот викенд Вевчани ќе...

Објавена божикната пиеса ,,Новиот цар“ од Томислав Османли

ВО ИЗДАНИЕ НА „АРС ЛАМИНА“ ОД СКОПЈЕ                 Деновиве, како издание на „Либи“ дел од книгоиздателството  „Арс ламина“ од Скопје, беше објавена книгата со драмскиот текст „Новиот...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот