,,Петрунија…“ на Теона Стругар Митевска ќе се прикаже во 28 земји

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска е распродаден за кино дистрибуција во 28 земји низ целиот свет, објави продукцијата Сестри и брат Митевски.По огромниот успех...

НОВА ПОЕМА ОД РИСТО ЛАЗАРОВ во издание на Везилка

Во издание на ,,Везилка 2011” излезе од печат уште еден нов наслов - поемата ,,Тесен пат кон далечниот...

Сите сакаа да се фотографираат со Атиџе, ѕвездата на ,,Honeyland“(фото галерија)

Aвтенитично облечена и расположена, Атиџе , која е последната жена одгледувач на диви пчели во Европа, ги собра симпатиите на публиката,...

Ново издание на ,,Везилка 2011“: 1001 АФОРИЗАМ ОД ЉУПЧО СИЛЈАНОВСКИ

,,Патокази во пустина” која содржи 1001 афоризам е најновата книга...

Андре Риу и оркестарот ја извежбаа ,,Македонско девојче“ за концертот во...

Норвешкиот виолинист и медиумска светска ѕвезда, Андре Риу за концертот на 6 јуни во Скопје со неговиот оркестар ја подготвија македонската народна...

Министерот за култура ги кани на разговор незадоволните и одбиените апликанти

Вчера беше одржана средба меѓу премиерот Зоран Заев и министерот за култура Асаф Адеми на која беше разговарано за резултатите од годишните конкурси на Министерството за култура, соопшти...

Овации за Симон Трпчески и Чикашкиот симфониски оркестар(видео)

Македонскиот пијанист со светско реноме, Симон Трпчески, имаше одличен настап со Чикашкиот симфониски оркестар и Маестро Пабло Херас-Казадо во симфониската сала во...

Поповски:Постои огромна цивилизациска разлика меѓу Бузалковска и Вељановски

Принципиeлност против послушност! Кога Зоја Бузалковска поднесува оставка од функцијата советник во министерството за култура, тоа е одраз...

Белопета: Лага е изјавата на Заев дека немаме доставено документи

Долгогодишниот директор на Скопскиот џез фестивал, Оливер Белопета, реагираше на изјавата на заев дека немаат доставено документи при апликацијата за државна...

Министерот Адеми тврди не вршел влијание, за него функцијата Министер не...

Министерот Асаф адеми, по број ните реакции околу распределбата на парите за проекти од културата, се огласи на својот ФБ профил. Тој...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com