Со реномираниот смут џез-квартет ,,Форплеј“ отворено 57-то Охридско лето

По церемонијалното отворање на 57-то Охреидско лето, првата фестивалска вечер, беше исполнета со настапот и звуците на  атрактивниот американски состав - светски реномираниот смут џез-квартет„Форплеј”,...

Белградската филхармонија како на рок концерт пред 20-илјадна публика на Ушќе(видео)

Белградската филхармонија ја воодушеви 20-илјадната публика на Ушќе, свирејќи бесплатно и изведувајќи ги најпознатите класици под диригентската палка на светски познатите Зубин Мехта и...

УА за жирито на театарскиот фестивал ,,Војдан Чернодрински“ од актерите на...

Незадоволни од одлуките на жирито за доделените награди на годинешниот тетарски фестивал ,,Војдан Чернодрински“ во Прилеп, актерите на истоимениот театар од овој град на...

Интервју со Емил Крстески:Постојана игра со сонот и јавето

  Разговор со Емил Крстески по повод објавувањето на збирката раскази „Три дена во Париз“, разговорот го направи Бранка Костиќ-Марковиќ   -   Неодамна на македонскиот книжевен простор,...

Румена Бужаровска наградена во Хрватска со книжевна награда ,,Едо Будиша“ за...

Македонската писателка Румена Бужаровска ја доби годишната награда на Истарската Жупанија за книжевни достигнувања за 2017 година, ,,Едо Будиша“. Жири во состав: Ванеса Бегиќ,...

Писателите Васил Тоциновски и Стефан Марковски на книжевна средба во Хрватска

    На покана од Хрватското книжевно друштво, македонските писатели Васил Тоциновски и Стефан Марковски ќе учествуваат на 3. Меѓународна книжевно-научна средба „Петар Канавелиќ и Корчула...

Во срцето на ,,барокот“ вечерва се отвора модерниот објект на Македонска...

На Македонска филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, вечерва и официјално ќе и се даде во владение...

МАНУ одбележа 100 години од раѓањето на Киро Глигоров

Глигоров, првиот претседател на независна Македонија имаше решавачко влијание во меѓународното етаблирање на државата во светот, пред сѐ, со неговиот огромен углед во меѓународната...

Солун:Книжевно чествување на Блаже Конески и претставување на писателот Томислав Османли

        На двете одделни книжевни претставувања кои ги носат имињата "Везилка" и „Светилка за Ханука“, првото според антологиската поема на академикот Конески, а второто според...

Деца од Домот за деца без родители добија прва награда за...

Домот за деца без родители 11 Октомври е добитник на првата награда за најдобар филм во Бари, Италија на регионалниот фестивал за филм и...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот