Награди за претставата ,,Љубовни пози на историјата“од Горан Стефановски на меѓународен...

Претставата „Figurae Veneris Historiae - Љубовни пози на историјата“ од Горан Стефановски во режија на Наташа Поплавска, на  15. Меѓународен Фестивал на актерот, што...

In memoriam: Во чест на Горан Стефановски пишуваат Ристо Лазаров и...

Песна за Горан Стефановски (насловна фотографија: Горан Стефановски со внукот Јавор) Oстанав стаписан, пријателе драг и незаборавен, кога пред малку на порталите наши интернетски прочитав дека...

По кратко боледување почина Горан Стефановски

Почина Горан Стефановски, еден од најпознатите македонски драмски автори, објави Плусинфо. Стефановски почина на возраст од 66 години, по кратко, но тешко  боледување. Горан Стефановски престојуваше...

Фејсбук група организира новогодишна акција за донирање книги за деца со...

 Фејсбук групата ‚‚Размена на книги и книжевни муабети/ Book swap and bookish discussions‘‘ од 27-ми Ноември до 16-ти Декември, организира донаторска акција ‚‚Новогодишна магија...

Директорот Илиески најави судска разрешница на случајот со Бранка Костиќ Марковиќ

Директорот на Македонска филхармонија, на својот ФБ профил објави дека случајот со разрешувањето на Бранка Костиќ Марковиќ, најверојатно, ќе биде предмет на судска постапка. Имено...

Илиевски ги демантира наводите на разрешената претседателка на УО на Македонска...

,,Сакам да ги демантирам изјавите на Г-ѓата Бранка Костиќ Марковиќ кои вчера ги пренесе интегрално порталот „Ако.мк.“. Во нив Костиќ Марковиќ изнесува низа невистини и клевети...

Илиевски тврди дека Бранка Костиќ уценувала со нејзино вработување, озборување и...

Директорот на Македонска филхармонија, Виктор Илиевски, одговори на обвинувањата на разрешената претседателка на УО на Македонска филхармонија , Бранка Костиќ Марковиќ. Тој во изјава за...

Костиќ Марковиќ: Бев изложена на силни притисоци од директорот на Македонска...

  По објавата на веста дека Бранка Костиќ Марковиќ е разрешена од министерот за култура од местото Претседател на УО на Македонска Филхармонија, побаравме нејзина...

Министерот Адеми без образложение ја разрешил Бранка Костиќ Марковиќ од УО...

Без никакво образложение, туку на барање на директорот на Македонска филхармонија, Виктор Илиевски, Министерот за култура, Асаф Адеми, пред 4 дена ја разрешил Бранка...

Претстава со Сергеј Трифуновиќ симната од програма на фестивал од политички...

Тома Трифуновиќ, татко на популарниот глумец, Сергеј Трифуновиќ, поднесе оставка од местото Уметнички директор на драмскиот фестивал во Алексинац во соседна Србија. Тој е...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот