Редици за Ведрана Рудан на штандот на белградскиот Саем на книгата(видео)

Белградскиот саем на книгата е единствен од таков вид во овој дел од Европа, а можеби и пошироко. Еднонеделниот Саем на книгата привлекува стотици...

Македонска филхармонија ќе ја отвори концертната сезона со „Нов (техничко исправен)...

  Со мало доцнење поради исполнување техничко-правни процедури за новиот објект, Македонската филхармoнија на 25 октомври ќе ја почне сезоната 2017/2018 со концерт со симболичен...

Министерот Адеми без образложение ја разрешил Бранка Костиќ Марковиќ од УО...

Без никакво образложение, туку на барање на директорот на Македонска филхармонија, Виктор Илиевски, Министерот за култура, Асаф Адеми, пред 4 дена ја разрешил Бранка...

Илија Рајковски пред пензионирање и како член на ГРОМ се врати...

Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК) Според одлуката објавена на вебстраницата на ГРОМ од седницата на партиското собрание одржана на 19 февруари годинава, Рајковски е еден од 155-те членови...

Задрани и сплиќани се простија од Оливер пеејќи ги неговите песни...

До доцна во ноќта, собирајќи се спонтано на плоштадите, жителите на Задар и на Сплит се простија од далматинската пејачка легенда, Оливер Драгојевиќ, пеејќи...

Американска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Калифорнија

НА 3 МАРТ НА ФЕСТИВАЛОТ СИНЕКВЕСТ ВО САН ХОЗЕ ќе се случи    Американска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Калифорнија   Најновиот филм на Милчо Манчевски...

УА за жирито на театарскиот фестивал ,,Војдан Чернодрински“ од актерите на...

Незадоволни од одлуките на жирито за доделените награди на годинешниот тетарски фестивал ,,Војдан Чернодрински“ во Прилеп, актерите на истоимениот театар од овој град на...

Министерство за култура ќе ја укине финансиската поддршка за домашната музичка...

Министерството за култура  започна  процес на подготовка на Предлог на закон за престанување на важењето на Законот за поддршка на домашната музичка продукција.   Според ова...

Почина рокерот Симеон Иванов – Канго

Рок-музичарот Симеон Иванов Канго почина денеска, објави неговото семејство. „На денешен ден, 26 март 2018 година, почина нашиот сакан и почитуван творец, патриот и уметник...

Солун:Книжевно чествување на Блаже Конески и претставување на писателот Томислав Османли

        На двете одделни книжевни претставувања кои ги носат имињата "Везилка" и „Светилка за Ханука“, првото според антологиската поема на академикот Конески, а второто според...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com