Документарен филм ,,Шпион”

  Изминатиов викенд Ал Џезеира Балканс на својата програма го емитуваше  новиот македонски документарен филм - „Шпион“, кој беше реализиран од продуцентската куќа “Револушн“ од Скопје и режисерот Дејан...

Творештвото на Македонците во Србија

Љубителите на ликовната уметност ќе можат од 22 ноември во „Павиљон“, во нишката Тврдина, да разгледаат дела во рамки на изложбата која ја организираа...

Живот вреден за живеење

На 6 ноември ќе биде промовирана кногата ,,Живот вреден за живеење"-книга исповеди на семејства со деца со пречки во развој. Оваа книга  е единствена од...

Боб Дилан останал без зборови

Американскиот кантавтор Боб Дилан по подолго време откако беше соопштено дека добил Нобелова награда за книжевност се огласи објаснувајќи дека наградата  го оставила без...

Зборот-најнова песна на String Forces

Published on Oct 26, 2016 Зборот Дали зборот менува, Или е мисла во мене? Дали нешто значи, Ил’ немо одѕвонува?.... ...Зборот е удар, Мисла пренесена, Само ако имам сила да го чујам јас. Наместо...

Бирократија ќе го изеде Ангелот од Курбиново

Фреските во црквата „Св. Ѓорѓи“ во преспанско Курбиново се нападнати од соли, а делови од нив се ронат во прав, велат експертите од битолскиот...

Поетски светлини во сеопштиот мрак

"Мрак" - нова поетска книга на Ристо Лазаров Излезе од печат дваесет и седмата оригинална поетска книга на Ристо Лазаров која носи наслов "Мрак". Книгата...

Боб Дилан ја игнорира Нобеловата награда

Комитетот за Нобелова награда престана да го бара добитникот на Нобеловата награда за книжевност Боб Дилан, откако тој не одговори на ниту една порака...

Вртоглаво расте продажбата на книгите на Дилан

Продажбата на книги на популарниот музичар Боб Дилан откако ја доби Нобеловата награда за книжевност расте со неверојатни тиражи. Според AP мемоарите ,,Хроника1"...

Нови Сад – Европска престолнина на културата 2021 година

Нови Сад ќе биде Европска престолнина на културата во 2021 година, соопшти Европската комисија. За Европска престолнина на културата, покрај Нови Сад избран е...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com