84 проценти од граѓаните на Србија се против членство во НАТО

Дури 84 проценти од анкетираните граѓани на Србија се изјасниле против евентуално членство на земјата во НАТО. Дури 66 проценти сметаатдека можело да се...

Фото галерија од средбата Заев-Коѕијас во Скопје

  Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска ја прими во посета делегацијата на Министерството за надворешни работи на Република Грција, предводена од...

Од овој викенд започнува летното сметање на времето

На 60-та седница на Владата на Република Македонија, одржана на 20.03.2018 година, Владата ја донесе Одлуката за денот и моментот на воведувањето и денот...

ВМРО ДПМНЕ: Заев лаже дури кога се во прашање и највисоките...

,,Зоран Заев лаже! Зоран Заев едно зборува, а друго прави дури и кога се во прашање највисоките државни интереси. Зоран Заев не го интересира ниту Устав,...

Заев, Ванхауте и претставници на ИРИ разговараа за отворање дијалог со...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев се сретна со претставници на Меѓународниот Републикански Институт (ИРИ) во Македонија и Питер Ванхауте, белгиски експерт...

Димитров:Немаме разлики за иднината, туку за името на нашата држава

Никола Димитров, министер за надворешни работи на РМ, рече дека со неговиот грчки колега имале добри разговори. ,,Ако мало чекорче се направи во еден правец,...

ВМРО ДПМНЕ: Кој го состави македонскиот предлог за решавање на спорот...

,,Република Македонија е заробена и киднапирана држава. СДСМ се однесува со државата како приватна сопственост. Се одлучува за и во името на граѓаните, без...

ЕРТ: Предлогот на Скопје за спорот за името како да е...

(МИА - 23.03.2018) Слетувањето на скопскиот аеродром по пауза од 12 години, шеширот на Коѕијас, но и различните позиции на Скопје и Атина во...

Коѕијас ќе се сретне со државниот врв, освен со претседателот Иванов

Во рамки на дводневната посета на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коyијас, не е предвидена средба  со Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов. Во МНР...

По пречекот на аеродромот ,,Скопје“, Коѕијас на вечера со Димитров

  Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас,пристигна во дводневна посета на Македонија. Тој пристигна на Меѓународниот аеродром ,,Скопје“, а авион со грчки национални ознаки...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот