Пратеникот на СИРИЗА Јорго Урсузидис, испрати порака од грчкиот Парламент на...

Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за доверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во својот...

Здравко Мамиќ e уапсен во БиХ

Некогашниот првиот човек на хрватскиот шампион Динамо Загреб, Здравко Мамиќ е уапсен денеска во Меѓугорје од страна на специјалната полициска единица „СИПА“ . Мамиќ...

Бугарското МНР официјално соопшти дека Борисов и Захариева ги откажаа средбите...

,,Нашата позиција е принципиелна и јасна, како и на целата меѓународна заедница. Јасна е и позицијата на македонскиот претседател. Бугарската влада не гледа причини...

Исчезна новинар во Србија кој го истражува убиството на Оливер Ивановиќ

Министерството за внатрешни работи на Србија соопшти дека е распишана потерница по новинарот од Бела црква, Стефан цветковиќ, веднаш откако е пријавено дека неговото...

Премиерот Бојко Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, заради неговото арогантно однесување, пишува бугарскиот весник 24 часа. Според овој медиум, Бојко...

Во Србија без оро не се протестира (видео)

Деновиве во соседна Србија се одржуваат повеќе протести со блокада на патиштата. Во близина на Пожега беше блокиран автопататот од камионџии кои протестираат заради...

Харадинај грубо истурка жена од говорницата на прославата на 140 години...

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изнервиран од една жена која застана на говорница за да зборува за наследството и одземените имоти за време на Отоманската...

Захариева бара Камчев да биде почесен конзул бидејќи ,,е препознатлива фигура“

Бугарската министерка за надворешни работи , Екатерина Захариева, бара Орце Камчев да биде почесен конзул на Бугарија во Македонија, бидејќи тој, според неа го...

Познатиот детски лекар Зоран Радојичиќ е кандидат за градоначалник на Белград

Директорот на  Универзитетската детска клиника во Белград во Тиршова улица, Зоран Радојичиќ, е кандидат на Српска напредна странка за градоначалник на Белград, објави РТС. Тој...

Обесхрабрувачки пораки од Грција

Се намалува веројатноста за непосреден договор за прашањето за името "Македонија" и разликите што ги имаат Македонија и Грција околу неговата употреба. Грчките медиуми...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот