Притворен е возач кој возел 228 км на час на автопатот...

На автопат во Србија, во насока кон Ниш, сообраќајната полиција уапси 41 годишен странец, кој возел 228 километри на час. На возачот по скратена постапка...

Ивона Талевска ја лаже српската јавност дека обезбедувањето на СДСМ пукало...

Во изјава за српската Пинк телевизија, перјаницата на ВМРО ДПМНЕ Ивона Талевска безочно лаже дека насилството во Парламентот почнало откако обезбедувањето на СДСМ почнало...

,,Шарена револуција“ во Приштина

За време на протестот на ,,Самоопределување“ во Приштина по повод годишнината од смртта на нивниот активист , Астрит Дехари, демонстрантите фрлаа со црвена боја...

Премиерот Заев пристигна во Белград

Премиерот на  Македоније, Зоран Заев, вечерва слета на белградскиот аеродром ,,Никола Тесла“, објави РТС. Тој утре треба да се сретне со српските претседател и премиер,...

1.3 милиони евра за Западен Балкан од ЕУ за инфраструктура,енергетика и...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев,  ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот...

Заев најави дека во иднина ќе се учи за фашистички окупатор...

,,Кога бев дете имаше ,,свиждање“, ние одевме во Петрич, тие од Петрич доаѓаа во Струмица...младите склучуваа бракови, имаше големи пријателства меѓу фамилиите, затоа што...

Српски медиуми:Груевски ангажираше фашисти со усташки обележја

Српските медиуми покрај тоа што со големо внимание известуваат за случувањата во Македонија, посебен акцент ставаат на тепачите во Собранието, од кои некои носеа...

Јоксимовиќ: Македонија и Грција дојдоа до фер и одржливо решение (видео)

Директорката на Центарот за надворешна политика во Србија, Александра Јоксимовиж, за РТС вели дека Атина и Скопје во решавањето на спорот околу името, дошле...

Илир Мета играше оро со македонското малцинство во Пустец(видео)

Албанскиот претседател Илир Мета,  денеска престојуваше меѓу Македонците во општина Пустец. Тој  порача дека македонското малцинство е богатство за Албанија. Беше пречекан од заменик-градоначалник...

Почина познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ

Познатиот српски и југословенски кларинетист, Божидар Боки Милошевиќ, почина во болница во 87 година од животот. Тој беше еден од најпознатите музичари во поранешна Југославија,...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот