Напнато во Сребреница

Централната изборна комисија на Б и Х одобри повторно пребројување на гласачките ливчиња на пет избирачи места и одобри Општинската комисија да...

Македонија последна во Западен Балкан според медиумски слободи

Според Eвропскиот парламентарен истражувачки центар, Република Македонија се наоѓа на последното место од земјите на  Западен Балкан кога се во прашање медиумските слободи. Во...

Не е точно дека Ципрас на својот ФБ профил напишал ,,македонски...

,,Балканот претрпе многу во својата понова историја од национализмите и тензиите. Денес треба да развиеме агенда за соработка , со цел да ја зајакнеме...

Владите на Македонија и Албанија утре во Поградец ќе одржат заедничка...

Претставниците на Владите на Република Македонија и на Република Албанија, ќе ја одржат заедничката меѓувладина седница на 15 декември 2017 во Поградец, Албанија. Во 14:30...

Захариева:Договорот за добрососедство ќе биде потпишан и на македонски јазик согласно...

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската приватна национална телевизија БТВ, рече дека  дводневната посета на...

Заев во Солун на предновогодишна вечера со градоначалникот Бутарис

,,Солун прекрасен како и секогаш, пријателски град од соседна Грција. На заедничка вечера со градоначалникот Бутарис разговараме за нештата кои нѐ поврзуваат, во позитивна...

Брнабиќ: Македонија ќе биде воздржана за приемот на Косово во УНЕСКО

Ова го изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по неформалната средба со македонскиот премиер Зоран Заев во Драч. Како што пренесува РТС,  Зоран Заев ќе ја...

Мило Ѓукановиќ ќе продолжи да владее со Црна Гора

Демократска Партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ освоија 36 мандати од вкупно 81 во Собранито на ЦГ, Демократскиот фронт 18, Големата коалиција...

Нимиц: Терминот ,,Македонија“ е вклучен во предлогот за името

Пред денешната средба меѓу делегациите од Грција и Република Македонија во Њујорк, медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, во вторникот рече дека неговиот предлог...

Борис Тадиќ: Власта на Вучиќ е полоша од онаа на Милошевиќ

Поранешниот српски Претседател Борис Тадиќ во разгиовор за Ал Џезира Балканс смета дека актуелната власт на Премиерот  и иден Претседател Александар Вучиќ е полоша...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот