Локални избори во Босна и Херцеговина

Во Босна и Херцеговина денеска се одржуваат локални избори. Граѓаните на Босна и Херцеговина ќе бираат градоначалници, началници на општини и одборници за локалните собранија...

Мило Корлеоне

Опозициските партии во Црна Гора не ги признаваат резултатите од последните парламентарни избори. Тие на состанокот ден по пребројувањето на гласовите, донесоа одлука да...

Протести и контрапротести во Србија

Пред зградата на Влада на Србија се одржаа два собири, протест и контрапротест-известуваат медиумите од соседството. Едниот, протестот е во организација на воениот и полиоцискиот...

,,Трепча” ги заостри односите Белград-Приштина

Официјален Белград не ја признава конфискацијата на рударкиот гигант ,,Трепча" прогласена со еднострана одлука на Приштина. Косовскиот Парламент ја усвои одлуката за носење Закон...

Вучиќ како Марика

Српската влада предводена од премиерот Александар Вучиќ деновиве престојува во Ниш од каде ги извршува своите задачи. Целата влада е сместена во касарна, каде...

Апсење во Црна Гора на денот на избори

На денот на парламентарните избори вом Црна Гора, во текот на ноќта, беа уапсени 20 лица од Србија осомничени дека тука престојуваат за да...

Богољуб Кариќ се врати во Србија

Богољуб Кариќ, поранешен стопанственик и сопственик меѓу другото и на БК телевизија, по 11 години прогонство, се врати во Србија, откако се повлечени сите...

Остра полемика меѓу Рама и Вучиќ за ,,Трепча”

Со посетата на Белград, албанскиот премиер го крши мразот меѓу двете земји. Но, дефинитивно, прашањата околу Косово остануваат камен на сопнување и несогласување. На...

Случај ,,иконовоз”: Тенк на шините

Што е травестија? Буквално, преведено од италијански јазик тоа значи-пресоблекување. А травестија како пародиски жанр постигнува ефект на комедија-односно расчекор меѓу содржината и формата-пишува...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com