Владите на Македонија и Албанија утре во Поградец ќе одржат заедничка...

Претставниците на Владите на Република Македонија и на Република Албанија, ќе ја одржат заедничката меѓувладина седница на 15 декември 2017 во Поградец, Албанија. Во 14:30...

Македонската армија учествуваше на воена парада во Софија

  За прв пат во историјата, пешадиски баталјон на АРМ, учествуваше на воената парада по повод  140-годишнината од Денот на бугарската Армија, одржана во Софија. Република...

Али Ахмети во чест на војската на Косово повторно ,,облече“ воена...

Со фотографија од командувањето со паравоената ОНА во Македонија во 2001 година, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, им го честиташе формирањето на војската на...

По три часа извлечени се петемина македонски сноубордисти заскитани на Пирин...

Три часа траела трескавичната потрага по петте македонски сноубордисти , кои заскитаа во долините на Пирин планина крај Банско. Тие беа извадени...

По долго отсуство, Црвенковски се појави на политички настан во Подгорица(видео)

Поранешниот македонски премиер и претседател, Бранко Црвенковски, првпат откако е поранешен Претседател на РМ се појави во јавност на политички настан. Имено,...

Балканска сурова реалност(фото вест)

Милан Радојчиќ од Црна Трава во Србија, фотографиран пред два дена...

73 насто Срби не би војувале за Косово

Големо мнозинство од анкетираните граѓани на Србија 73 проценти, сметаат дека нема оправдување да се влезе во вооружен судир за останување на Косово и...

Македонија последна во Западен Балкан според медиумски слободи

Според Eвропскиот парламентарен истражувачки центар, Република Македонија се наоѓа на последното место од земјите на  Западен Балкан кога се во прашање медиумските слободи. Во...

БАН: Македонскиот јазик е ,, деструктуриран книжевен бугарски јазик“(видео)

Бугарската лингвистка од Институтот за бугарски јазик при Бугарската Академија на науки, доцент Ана Кочева, во интервју за БНТ(бугарска национална телевизија) објави дека имаат...

Бугарскиот аналитичар Нешков смета официјализирањето на албанскиот јазик не значи двонационална...

"Усвојувањето на албанскиот јазик како официјален во Македонија не води кон двонационална и до двојазична држава, не дај Боже до некаква феедерација, напротив -...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com