Судир на демонстрантите и полицијата на протестите против Договорот од Преспа...

,,Војна“ на плоштадот во Атина на протестите против Преспанскиот договор и името Македонија: Поранешниот грчки премиер Андонис Самарас им се обрати на демонстрантите...

Снимајќи едрилица ги фатил напаѓачите што ги тепаа српските ватерполисти во...

Гостин во едно од кафулињата на сплитското шеталиште, воодушевен од убавото време, со својот телефон сакал да овековечи едрилица во морето. Прегледувајќи...

Јоксимовиќ: Mал простор кризата во Македонија да се реши по мирен...

  Директорката на Центар за надворешна политика Александар Јоксимовиќ, во интервју за РТС зборуваше за посетата на Федерика Могерини на регионот, со посебен осврт на...

Јутарњи лист: Македонија во НАТО во 2018 година

Хрватскиот весник ,,Јутарњи лист“ во последното издание посвети текст на политичката сосотојба во Македонија, во светло на неодамнешното приклучување на Црна Гора кон НАТО...

Српските медиуми ја сменија плочата-Заев од непријател број 1 до добредојден...

Посетата на македонскиот премиер, Зоран Заев, на Србија, очигледно битно ја смени климата и перцепцијата за него. Медиумите деновиве известуваат воздржано, професионално, па се...

Неверојатна приказна за Бамби и Софи кои живеат во две семејства...

http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2018/02/08/11378609/bambi-080218.mp4 „Многу сака навечер да легне во кујната и заедно со нас да гледа телевизија, а ние го галиме, тој ужива“-раскажува Славица Марјановиќ од селото...

Здравко Мамиќ e уапсен во БиХ

Некогашниот првиот човек на хрватскиот шампион Динамо Загреб, Здравко Мамиќ е уапсен денеска во Меѓугорје од страна на специјалната полициска единица „СИПА“ . Мамиќ...

Почина познатиот српски глумец Марко Николиќ

Во 73 година од животот во Белград почина глумецот Марко Николиќ. Тој е познат во земјите од бивша Југославија...

Вучиќ лично објави дека е уапсен висок функционер на СНС за...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, уште од Давос најави дека по враќањето во Белград ќе одржи вонредна прес конференција. Тој објави дека е...

Предлог-законот за национални малцинства во Албанија наскоро пред албанскиот Парламент

  Македонско друштво “Илинден“-Tирана го поздравува усвоенот предлог - закон за малцинства од страна на Влада на Албанија. Ова е чекор напред и правна рамка...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот