1.3 милиони евра за Западен Балкан од ЕУ за инфраструктура,енергетика и...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев,  ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот...

Заев: Злосторството во Сребреница е дамка во колективната совест на човештвото

,,Денеска одбележуваме и се сеќаваме на еден мачен ден, за целото човештво, но посебно за бошњачкиот народ. Тоа што се случи во Сребреница пред 22...

Захариева:Договорот за добрососедство ќе биде потпишан и на македонски јазик согласно...

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската приватна национална телевизија БТВ, рече дека  дводневната посета на...

За српски пратеник Ана Брнабиќ не е госпоѓа, ниту...

Пратеникот во српскиот Парламент Милан Лапчевиќ, инаку член на ДСС, направи скандал и вистински непријатна ситуација коментирајќи недолично за мандатарот и иден Премиер на...

САД се сомневаат дека Русија го контролира Балканот од база во...

  ВАШИНГТОН —САД се загрижени за хуманитарниот центар во српскиот град Ниш, кој, според некои аналитичари, е центар за шпиунирање на американските интереси во регионот-известува...

Декларираната геј политичарка Ана Брнабиќ,кандидат за Премиер на Србија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, објави дека негов предлог за мандатар за состав на новата Влада на Србија е Ана Брнабиќ, актуелна министерка за...

Севернокорејски стил на градење култ од личноста на Александар Вучиќ

Гледајќи од страна и од пристојна дистанца,  зад границите на Србија, настаните кои се продуцираат околу ликот и делата  на Александар Вучиќ, помалку или...

Никола Димитров,добредојдовте во Атина!

Вака на заедничка прес конференција грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас му се обрати на македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. Тој...

После секое апсење Харадинај се враќа посилен на политичката сцена во...

Коалицијата ,,Демократија на дело“ на Рамуш Харадинај , врз основа на речиси 90 проценти од обработените гласови, освои над 33 проценти од гласовите на...

Јутарњи лист: Македонија во НАТО во 2018 година

Хрватскиот весник ,,Јутарњи лист“ во последното издание посвети текст на политичката сосотојба во Македонија, во светло на неодамнешното приклучување на Црна Гора кон НАТО...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот