Ниш е привремено седиште на српската Влада

Од денеска Ниш ќе биде привремено седиште на Влада на РС. Ова е новата идеја на премиерот Александар Вучиќ кој најави дека почнувајќи од...

Србија ќе го поништи законот за Трепча

Претседателот на српската влада, Александар Вучиќ, изјави дека Владата одлучила да ги поништи правните последици од сите акти и дејствија на Приштина кои...

Грујичиќ повторно со убедлива предност

И по пребројувањето на гласовите од гласањето на локалните избори во Сребреница, српскиот кандидат за градоначалник Младен Грујичиќ е во убедлива предност пред кандидатот...

Пленковиќ доби мандат за состав на Влада

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ му го врачи мандатот за состав на нова Влада на претседателот на ХДЗ и мандатар Андреј Пленковиќ кој...

Белград: Ќе преживеат шесте факели и грбот на СФРЈ

Грбот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, кој се наоѓа на влезот во зградата на поранешното Министерство за внатрешни работи во улицата Кнез Милош во...

,,Трепча” ги заостри односите Белград-Приштина

Официјален Белград не ја признава конфискацијата на рударкиот гигант ,,Трепча" прогласена со еднострана одлука на Приштина. Косовскиот Парламент ја усвои одлуката за носење Закон...

Јеремиќ во трката за претседател на Србија!?

Кандидатот на Србија за генерален секретар на Обединетите Нации, Вук Јеремиќ, во следните два месеца треба да донесе одлука дали се враќа на српската...

Напнато во Сребреница

Централната изборна комисија на Б и Х одобри повторно пребројување на гласачките ливчиња на пет избирачи места и одобри Општинската комисија да...

16 години по Милошевиќ

Денеска се навршуваат 16 години од големите демонстрации во Белград на здружената опозиција - ДОС, по кои Слободан Милошевиќ беше симнат од власт. Во...

Додик слави за Сребреница со песна и хармоникаши

Во напната атмосфера, ноќеска во Сребреница подржувачите на Претседателот на РС Милорад Додик, ја прославија победата на неговата партија на локалните избори. Кандидатот за...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com