Премиерот Заев со владина делегација отпатува на Самитот на ЕУ во...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се...

Сорос ја затвора канцеларијата во Будумпешта и се сели во Берлин

По силниот притисок на владата на Орбан, Фондацијата за отворено општество на милијардерот Џорџ Сорос, реши да ја затвори канцеларијата во Будимпешта и  да...

Германската федерација ги искара Озил и Гундоган оти се сликале со...

Претседателот на Германската фудбалска федерација (ДФБ), Рајнхард Гриндел, остро ги критикуваше репрезентативците Месут Озил и Илкај Гундоган кои се фотографираа со турскиот претседател, Реџеп...

На Самитот на ЕУ во Софија заради присуството на Косово нема...

На Самиот на ЕУ и Западен Балкан на 17 мај во Софија, заради противењето на Шпанија на присуството на Косово, направени се неколку компромиси. Усогласениот...

Албанија е ,,шампионот“ во најновиот извештај на ЕК, Македонија ќе добие...

Европската Комисија  се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА....

Бујар Османи во Брисел го претставува напредокот на планот 3-6-9

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба со Високата претставничка на Европската Унија...

,,Independent“ се мајтапи со Скопје 2014 со квиз прашања

Со напис со наслов ,,Обиколка на градот познат како светска престолнина на кичот“ , Индипендент се навраќа повторно на ,,градежниот феномен“, Скопје 2014. ,,Скопје, Македонија...

Убедлива победа на ,,Фидес“ на Виктор Орбан на парламентарните избори во...

Виктор Орбан, освои уште еден премиерски мандат во Унгарија, откако неговата партија ,,Фидес“, на вчершните избори освои две третини од гласовите, известуваат светските медиуми. ,,Добивме...

Изгазени гости со комбе во кафуле во германскиот град Мунстер (видео)

Најмалку четворица луѓе загинаа, а околу 30 се повредени, кога комбе влета во група луѓе во градот Мунстер во западна Германија, соопшти германското Министерство...

Скрипаљ не е веќе во животна опасност

Поранешниот двоен шпион, Сергеј Скрипаљ веќе не е во критична состојба, соопшти британскиот медицински тим. Додека агентот брзо се опоравува, пренесува Ројтерс, тензиите меѓу...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот