Рамуш Харадинај на слобода

Франција го одби барањето на Србија за екстрадиција на Рамуш Харадинај кој веќе неколку месеци се наоѓа во Франција, првин во притвор, а потоа...

Претседателот на Косово Хашим Тачи им се скара на ЕУ и...

По заострување на односите со САД кои му прачаа на Хашим Тачи дека не е момент да ја подгрева атмосферата на Балканот со неговите...

Сопругата на потенцијалниот француски Претседател Макрон е 24 години постара...

Емануел Макрон, кој однесе најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори во Франција, има 39 години и сопруга која е постара од него...

Санкции и блокада на сметки на македонски политичари?

Во ЕУ се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Германски Шпигел пишува дека Меркел го предупредила Груевски...

Макрон и Ле Пен во вториот круг од претседателските избори во...

Кандидатот на центарот Емануел Макрон со 24 проценти од гласовите и екстремната десничарка Марин Ле Пен со 22 насто гласови влегуваат во вториот круг...

Претседателски избори во Франција

Терористичкиот напад врз полицијата во Париз и помогна со рејтингот на кандидатката на екстремната десница Марин Ле Пен. На изборите за Претседател се натпреваруваат...

Нов твит на Билд:Ситуацијата е мошне сериозна

Карл Билд само неколку часа по доаѓањето во Скопје , постави нова порака на својот твитер-налог. „Нема изгледи за крај на уставната криза во Скопје. Разликите...

Дипломатскиот булдожер Карл Билд денеска во Македонија

Копретседавачот на Европскиот совет за надворешни односи Карл Билд денеска е во Скопје. Своето присуство во Македонија тој го најави на својот твитер-профил, објавувајќи...

ЕУ бара нов претседател на Собрание и формирање Влада без одложување

Европската Комисија очекува избор на нов собраниски спикер без одложување, порача на денешната прес-конференција портпаролката Маја Коцијанчич. Од ЕУ уште еднаш упатија порака дека...

Привремено укината Уредбата за системска контрола на границите со ЕУ

Само еден ден по стапување во сила на Уредбата на Европскиот Парламент за системска контрола на границите во Шенген зона, заради огромните гужви и...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот