Бундестаг:Нови избори во Македонија не се опција

Германската влада ги извести членовите на Комисијата за европски прашања на Бундестагот за состојбата во Македонија. Оценето е дека ситуацијата е тешка и дека...

Иво Вајгл демантира дека рекол нешто лично за Груевски

  Иво Вајгл негира дека воопшто споменувал некого индивидуално во однос на македонската политика, како што објави Ал Џезира. - Јас како човек никогаш не персонифицирам...

ФТ: ЕУ размислува за санкции кон Иванов и Груевски

  Македонските лидери ризикуваат да бидат казнети ако продолжат да ја блокираат новата влада и да разгоруваат меѓуетнички конфликт, предупредиле медијаторите на ЕУ што се...

Вајгл: Груевски ни рече дека оди до крај, бидејќи не му...

 Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ни рече дека тој ќе оди до крај, бидејќи не му се оди во затвор. Ако е тоа  мотивот,...

Во Холандија поразен екстремниот антиисламист Вилдерс

  Конзервативно-Либералната партија на премиерот Марк Руте освои најмногу мандати на парламентарните избори во Холандија, додека екстремно десничарската партија на Герт Вилдерс е втора според...

Замрзнати политички односи меѓу Турција и Холандија

Турција му забрани на холандскиот амбасадор, кој се наоѓа надвор од земјата , да се врати во амбасадата во Анкара.Одлуката ќе трае се додека...

Шекеринска доби поддршка од Мартин Шулц за политиките на СДСМ

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, во рамки на дводневната посета на Берлин, Сојузна Република Германија, денеска оствари средби со претседателот на СПД Германија...

НАТО очекува СДСМ да го добие мандатот од Иванов

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, порача дека очекува од македонските политички лидери и од Претседателот Ѓорѓе Иванов, да се придржуваат на Договорот од...

ВИДЕО:Словенечки функционер сменет заради покажано незнаење на телевизија

Тилен Смолникар, раководител на одделение за обновливи извори на енергија при Министерство за инфраструктура во Влада на Словенија е сменет откако на државната телевизија...

Шулц води на анкетите пред Меркел

Kандидатот на германските   социјалдемократи за Канцелар на идните парламентарни избори Мартин Шулц, според последната анкета што ја направи телевизијата ЗДФ, би освоил 49...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот