Премиерот Заев очекува широка поддршка од Сентот на САД за членството...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик...

По Дејвис и Борис Џонсон поднесе оставка заради плановите на премиерката...

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, денеска поднесе оставка заради плановите на премиерката Тереза Меј за напуштање на Европската унија(ЕУ), што е втора...

Британците сѐ повеќе бараат ЕУ државјанства

Бројот на британски државјани, кои аплицирале за државјанство на други земји-членки на ЕУ, значително се зголемил од референдумот за Брегзит, покажуваат податоците на Би-Би-Си. Во...

Австрија го презеде претседавањето со ЕУ од Бугарија (видео)

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, австрискиот канцелар Себастијан Курц и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск се сретнаа денеска во австриското туристичко место Шладминг каде...

Преговорите со Македонија и Албанија ќе бидат отворени во јуни 2019...

  Оваа вест на Твитер ја ибјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Тој Македонија веќе ја именува со Северна Македонија. -Драго ми е што Европскиот совет...

Австрискиот канцелар Курц со силна поддршка за почеток на преговорите на...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев имаше тет-а-тет средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц, по што следуваше работен ручек на владините делегации...

Ципрас го прослави излегувањето од финансиската криза со вратоврската на Заев...

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, го исполни ветувањето дека повторно ќе стави вратоврска, откако ќе слушне добри вести за финансискиот долг на неговата земја, што...

Шест и пол години затвор за Здравко Мамиќ

Поради малверзации во врска со трансферите на Лука Мoдриќ и Ловрен, Жупанискиот суд  во Осијек денеска му изрече 6,5 годишна затворска казна на извршниот директор...

Граничните премини кон Грција се затворени поради штрајк

Од ноќеска на полноќ , па во наредните 24 часа е во прекин сообраќајот на граничниот премин Меџитлија поради штрајк на грчките цариници. Додека...

Премиерот Заев е во официјална посета на Малта

Во рамките на официјалната посета на Република Малта, премиерот Заев утрово оствари средба со претседателката Марија Прека на која се разговараше за зајакнување на...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот