Ердоган се заканува: Ќе го скинам договорот

Турскиот претседател повторно е во отворен дуел со Брисел. „Виси“ договорот за бегалците и трговските врски. Главниот проблем се визите за Европската унија кои...

Европски пратеници бараат отпис на долгот на Грција

Пратеници во Европскиот парламент, социјалисти кои ја поддржуваат левичарската влада во Атина, ја повикаа Европската комисија да побрза со отпишувањето на долгот на Грција,...

Германија: Стоп за „социјалниот туризам“

Владата на Германија подготвува нешто што река луѓе од државите надвор од Европската унија тешко ќе го сварат. Ако помине законот, дојденците ќе мора...

Британскиот Врховен суд расправа за Брегзит

Врховниот суд во Лондон почна расправа за жалба поради одлуката на премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, да го почне излегувањето од ЕУ...

Антимиграциска кампања во Франција

Плакати против мигранти почнаа да се појавуваат на повеќе јавни места во Безје, градот каде што француската влада планира да изгради центар за мигранти. Оваа...

ЕУ ќе воведе санкции за Сирија и за Москва?

Случувањата во Сирија предизвикуваат реакција во Европската унија и најава на нов сет „казнени мерки“. Шефовите на дипломатиите на државите од ЕУ во понеделник...

Меркел во работна посета на Етиопија

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше вчера, при посетата на Етиопија, со премерот Хајлемари Десален за неодамна воведената вонредна состојба во таа земја и на...

Затворен главниот опозициски весник во Унгарија

Најголемиот дневен весник на унгарската опозиција, „Непсабадшаг“, од денес не излегува што предизвика загриженост за слободата на печатот во владеењето на Виктор Орбан. Социјалистичката опозиција...

Франција: Уапсени водачи на шверц со мигранти

Француските власти уапсија и осудија еден од водачите на ланец шверцери на мигранти и негов соучесник. Уапсените ги префрлувале бегалците од Франција во Велика Британија...

Швајцарската полиција ќе прислушува

Швајцарците на референдум одобрија прислушување на разговори и надзор на електронската пошта ако за тоа постои одобрување од Сојузниот суд или од Министерството за...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com