Канческа Милеска, Мукоски, Василевски, Арнаудов, Старова…гласаа ЗА уставни измени

80 пратеници, меѓу кои и пратениците на ВМРО ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Нола Исмајлоска Старова, Емилија Александрова, Зеќир...

Со 80 гласови ЗА пратениците го изгласаа предлогот за уставни измени...

Две третини од пратениците во македонскиот законодавен дом, односно 80 пратеници, вклучувајќи и гласови на пратеници од опозициската ВМРО ДПМНЕ, Собранието на Република Македонија...

Милошоски побара Џафери да свика гласање за да видат дека немаат...

Во отсуство на неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ,Антонио Милошоски побара од претседателот на Собрание на РМ, Талат Џафери, да ја стави точката на гласање,...

Вулин: Формирањето на косовска војска ќе го загрози целиот регион

Министерот за одбране на Србија, Александар Вулин, за РТС изјави дека е неприфатливо формирањето на таканаречената косовска војска и ја повика меѓународната заедница да...

Денеска ќе се знае дали ќе има уставни измени или предвремени...

Денеска во Собрание на Република Македонија ќе заврши расправата и најверојатно ќе се пристапи кон гласање за отворање на уставни измени заради спроведување на...

,,Слободен печат“ прослави 5 години постоење

Фото: Борче Поповски „Слободен печат“, вечерва  во хотелот „Парк“ го прослави својот петти роденден. На прославата беа присутни премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Груевски на Владата на СДСМ ѝ остави уште еден камен околу...

Директорот на Службата за општи и заеднички работи, Пеце Мирчески, денеска во изјава за медиумите кажа дека остварил средба со претставниците на  менаџментот на...

Тунтев: Веруваме дека ќе има двотретинско мнозинство при гласањето за уставни...

„Веруваме дека утре ќе има двотретинско мнозинство , тоа ќе го  покаже гласањето. Од дискусиите се виде дека ниту еден пратеник не е против...

Димитров: Со Коѕијас го направивме невозможното, Никос од срце ти посакувам...

Реакција на Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по повод оставката на грчкиот министер, Никос Коѕијас: ,,Предводени од премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, со...

СДСМ: Во следните неколку денови ќе бидат распишани предвремени избори

  ,,Ако Христијан Мицкоски продолжи  да ја блокира иднината на Македонија, во следните неколку денови парламентарното мнозинство ќе распише предвремени парламентарни избори. Граѓаните ќе ја донесат...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот