ВМРО ДПМНЕ нуди три термини за локални избори, а најбрзо на...

ВМРО-ДПМНЕ нема мнозинство во Собранието, но затоа имаме предлог решение за излез од сложената ситуација со неодржување на локалните избори, изјави на прес конференција...

Џафери нема намера да го моли Иванов, Влада секако ќе се...

Немам намера да молам никого, а најмалку Иванов, рече претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг за новинарите, прв откако е именувана оваа...

Европските амбасадори очекуваат Македонија да се врати на патот кон ЕУ

Претседателот на македонскиот Парламент Талата Џафери, на средбата со амбасадорите на земјите членки на ЕУ ги уверувал  дека останува на својата лична определба да...

СДСМ: Ќе бидат дадат дадени бараните гаранции

Неопходно е веднаш да се одблокираат демократските процеси во Македонија и Ѓорге Иванов веднаш да го даде мандатот за состав на нова влада на...

Заради учество во насилните настани во Собрание разрешен директорот на тетовското...

Директорот на средното земјоделско училиште „Моша Пијаде" Александар Бачевски е разрешен од таа функција со решение на градоначалничката на Тетово Теута Арифи. Според снимките од...

Нухиу: Има непотврдени информации дека полицијата се повлекла и се чекало...

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу објаснувајќи ги случувањата во МВР на 27 април, во емисија на АлсатМ рече дека  претходно МВР и Оперативниот...

Американски конгресмени остварија средба со Шекеринска и Милошоски

Група американски конгресмени кои се наоѓаат во Македонија, остварија заедничка средба со заменик претседателот на СДСМ и пратеник Радмила Шекеринска и со пратеникот од...

Програмскиот совет на МРТ зад затворени врати расправаше за одговорноста на...

Зружението на новинари на Македонија остро ја осудува одлуката на Програмскиот совет на Македонската радиотелевизија (MРТ) да ја затвори за јавност денешната седница, на...

Албанскиот лобист и поранешен амбасадор Вилијам Вокер го посети Зијадин Села...

Вилијам Вокер деновиве повторно го бранува регионот со неговите изјави за обединување на сите Албанци, а најмногу ги изнервира властите во Србија кои најавија...

Могерини:По Брегзит-Македонија,Црна Гора,Албанија и Србија во ЕУ

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, за италијанскиот весник ,,Ла Стампа“ изјави дека резултатите од претседателските избори во Франција покажаа дека...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот