Отфрлен емигрантскиот план на Барак Обама

Белата куќа изрази разочарување со одлуката на американскиот Врховен суд да не ги сослуша аргументите на администрацијата на претседателот Барак Обама во настојувањата да...

Граѓаните бараат подобар договор со Фарк

Ден по неуспешниот референдум, во Колумбија станува јасно дека пораката на граѓаните е дека власта мора да направи нов мировен договор со Фарк,...

Меркел исвиркана и непожелна во Дрезден

Германската канцеларка Ангела Меркел беше непријатно изненадена од лошиот пречек во Дрезден, каде дојде да го одбележи големиот Нацинален ден на германското обединување Неколку стотици...

Трамп имитирајќи ја, и се потсмева на Хилари

,,Таа не може да помине ниту пет метри до својот автомобил,, -рече републиканскиот кандидат Доналд Трамп на последниот предизборен митинг одржан во Пелсилванија. Демократскиот кандидат...

Пропадна референдумот во Унгарија

Според првите резултати од пребројувањето, референдумот во Унгарија за гласање против мигрантските квоти што ги наметна ЕУ, не успеа заради излезност помала од потребната....

Северот на Сирија исчистен од терористи

Повеќе од стотина станбени подрачја ширум речиси илјада километри од северниот дел на Сирија се исчистени од терористи од почетокот на операцијата „Штит Еуфрат“,...

Уапсен братот на имамот Фетулах Ѓулен

Турската полиција денес го привела братот на имамот Фетулах Ѓулен, кој се товари за организирање на неуспешниот пуч со цел да се смени претседателот...

Хаити, Јамајка и Куба стравуваат од ураганот Метју

Во Хаити почна евакуација на жители од загрозените подрачја во пресрет на ураганот Метју, еден од најсилните во Атлантикот. Метеоролозите проценуваат дека ветрот ќе...

Израел ги затвори Западниот брег и Газа

Минатата ноќ Израел ги затвори палестинските територии, Западниот брег и појасот Газа, пред еврејската Нова година која се слави до вторник. Палестинските територии ќе бидат...

Бебе и неговото спасување ја расплакаа новинарката

Новинарката на BBC, Кејт Силвертон се расплака во живо на програмата по емитување на снимката на спасување на едно бебе од урнатините по бомбардирањето...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com