Конерс: Русија стои зад сајбер-нападот на демократите!?

Конгресменот од Демократската партија, Џон Конерс, изјави денес дека американски разузнувачки претставници постигнале „јасен консензус“ дека руската влада стои зад сајбер-нападот на Демократскиот национален...

Уште 600 милиони евра за Турција

ЕУ одобри уште 600 милиони евра помош за справување со мигрантската криза во Турција. Според Димитрис Авромопулос, комесар за имигрантски прашања, овие пари се наменети...

Малезискиот авион е урнат со руски проектил

Новата меѓународна истрага открива дека авионот соборен на украинска територија во 2014-та, бил погоден од ракета, транспортирана од Русија во Украина, објави Глас на...

ТВ дебатата Клинтон – Трамп ја гледаа над 100 милиони гледачи

Повеќе од сто милиони гледачи го следеа првиот телевизиски дуел меѓу претседателските кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп. Ова е рекордна гледаност воопшто на...

Се зголемуваат шансите за Вук Јеремиќ

По петтиот круг гласање за Генерален секретар на Обединети нации, португалецот Антонио Гутереш се уште води со 12 позитивни гласови. Српскиот кандидат Вук Јеремиќ...

Американска треска

Во Америка владее вистинска политичка треска, пред првата телевизиска дебата меѓу претседателските кандидати демократскиот Хилари Клинтон и републиканскиот Доналд Трамп. Според истражувањата се очекува...

Нема решение за мигрантската криза

Уште еден Самит посветен на мигрантската криза во Европа заврши без решение и ставање крај на напливот бегалци низ Балканската рута. Иако таа официјилано...

Кампот во Кале како мигрантска енклава

Францускиот претседател Франсоа Оланд, повторно се закани дека во наредните неколку недели ќе го затвори бегалскиот камп во пристанишниот град Кале и порача дека...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com