Воз излета во Њу Џерси,тројца мртви

Најмалку 100 повредени и тројца мртви е билансот од несреќата во железничката станица во Њу Џерси откако воз излета од шините и урна конструкција...

Шведска повторно воведува воена обврска

Осум години откако ја укина, шведската влада објави дека од 2018 година повторно ќе воведе воена обврска. Одлуката треба да биде усвоена од Парламентот, но...

Почина Шимон Перес

На 94-годишна возраст во Тел Авив почина поранешниот претседател на Израел, Шимон Перес, две недели откако претрпе голем мозочен удар. На погребот, кој ќе се...

Водачот на Боко Харам „умре“ шест пати

Лидерот на исламистичката група Боко Харам, Абубакар Шекау, шест пати ја демантираше својата смрт. Сега објави снимка со која ги отфрла тврдењата на светските...

Сенатот надгласа вето на Обама

Американскиот Сенат денес убедливо го надгласа ветото на Барак Обама за законот кој ќе овозможи подигнување тужба против Саудиска Арабија за терористичките напади на...

Истрели во училиште во САД, ранети две деца

Најмалку две деца се ранети во инцидент што се случи во основно училиште во Таунсвил во Јужна Каролина, јавува CNN. Напаѓачот е уапсен, соопштила портпаролката...

Бан Ки Мун: Во Алепо е како во кланица

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун, оцени денес дека ситуацијата во делови на Алепо кои се под контрола на бунтовниците е „полоша...

Конерс: Русија стои зад сајбер-нападот на демократите!?

Конгресменот од Демократската партија, Џон Конерс, изјави денес дека американски разузнувачки претставници постигнале „јасен консензус“ дека руската влада стои зад сајбер-нападот на Демократскиот национален...

Уште 600 милиони евра за Турција

ЕУ одобри уште 600 милиони евра помош за справување со мигрантската криза во Турција. Според Димитрис Авромопулос, комесар за имигрантски прашања, овие пари се наменети...

Малезискиот авион е урнат со руски проектил

Новата меѓународна истрага открива дека авионот соборен на украинска територија во 2014-та, бил погоден од ракета, транспортирана од Русија во Украина, објави Глас на...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com