Претседателот на Собрание на РМ Талат Џафери ја презеде должноста и...

Претседателот на Собрание на РМ Талат Џафери денеска ја имаше својата прва официјална средба со меѓународен претставник, американскиот дипломат Брајан Хојт Ји. Тој својата...

На Велики петок Пендаровски со семејството беше во Марков манастир

По повод христијанскиот празник Велики петок, кандидатот за претседател Стево Пендаровски заедно со семејството беше во посета на Марков манастир во населеното...

Божиновска:Укинувањето на статусот ,,Национален уметник“ е удар врз македонскиот идентитет

,,Укинувањето на Законот за национален уметник на Република Македонија, претставува врв на понижувањето на сопствените културни дострели  од страна на СДСМ, министерот Алаѓозовски и...

Академик Ѓорѓи Филиповски на 98 години зборуваше половина час на бина...

Единствениот жив од тројцата основачи на МАНУ во 1967 година, академик Ѓорѓи Филиповски, на 98 годишна возраст учествуваше на прославата на 50 години од...

Антикорупциска тврди дека Оливер Спасовски го прекршил Изборниот законик

  Антикорупциска комисија за првпат во овој состав откако на чело на комисијата е Игор Тантуровски одржа јавна седница на која ја разгледуваше претставката од...

Амбасадата на САД во Тирана е разочарана од реториката на Еди...

Амбасадата на САД во Тирана, изрази разочараност од изјавите на премиерот Еди Рама, кои се однесуваат на можноста Албанија и Косово во иднина да...

Првоосомничениот Никола Груевски изврши увид на автопатот со кој ја оштетил...

Речиси истовремено кога СЈО објави нова истрага со наслов ,,Траекторија“ во која е првоосомничен лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски за штетна зделка со...

Савески: Ќе протестирам пред Влада за Алмир, не смее да им...

,,СДСМ и ДУИ се уигран тандем. Како што беа и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Многу веројатно направија дил, Законот за јазици да помине, а случајот...

ЕУ го отвора патот за Србија и Црна Гора до 2025...

Претседателот на Европска комисија, Жан Клод Јункер, изјави дека во Стратегијата за Западен Балкан, 2025 е поставена како индикативна година до која Србија и...

Средношколски протести во Солун и Атина против решавање на спорот за...

Средношколец на коњ, со грчко знаме на себе, ги предводеше протестите во Солун на средношколците насочени против решавање на долгогодишниот спор за името. Протести се...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com