Расел Вестбрук со дабл-дабл учинок и донесе победа на Оклахома

Расел Вестбрук беше најдобриот играч на Оклахома која славеше против Сан Антонио со 122 - 112 и ја прекина серијата на порази....

Видео: Лука Дончиќ блескаше повторно со 29 поени

Лука Дончиќ уште еднаш го потврди својот екстра квалитет, младиот Словенец кој има само 19 години не престанува да ги воодушевува  љубителите...

За фантастични 154 милиони долари Леброн Џејмс потпиша за Лос Анџелес...

НБА ѕвездата Леброн Џејмс кариерата ќе ја продолжи во Лос Анџелес Лејкерс, објавија американските медиуми. За четиригодишен договор со „езерџиите“ сега веќе поранешниот кошаркар...

Комерцијален сајт за кошарка ги тестираше нервите на Македонците со North-Macedonia

Пласирајќи принтскринови од комерцијалниот сајт Eurobasket.com, одредени кругови противници на Договорот за името со Грција, ги зовреа страстите на социјалните мрежи заради промена на...

Трамп не ги прими кошаркарите на Голден Стејт кои ја одбранија...

Тимот на Голден Стејт со убедливи 4-0 во победи во финалната серија од НБА лигата ја одбрани шампионската титула. За Голден Стејт ова беше шести...

Мајката на Дражен Петровиќ се сеќава: Кобниот ден ми се јави...

На денешен ден пред точно 25 години животот трагично го изгуби еден од најголемите кошаркари на светот - Дражен Петровиќ. Кошаркарскиот „Моцарт“ на 7...

Белграѓанецот Кокошков стана прв Европеец што ќе води НБА екипа

Поранешниот селектор на словенечката кошаркарска репрезентација, Игор Кокошков, стана првиот Европеец што ќе води еден НБА тим. Тој ќе биде прв тренер на  Феникс Санс, екипа со која се договори...

Заврши тренерската кариера на легендарниот Дуда Ивковиќ

Легендарниот српски кошаркарски тренер Душан Дуда Ивковиќ, синоќа во Атини, поточно во  Пиреј, се збогуваше со професионалното занимавање со спортот. Во негова чест е одигран...

Перо Антиќ се враќа во Црвена Ѕвезда

По десет години, искусниот Перо Антиќ се враќа во Црвена Ѕвезда, соопшти клубот, пренесуваат српските медиуми. Со пораката ,,Добредојде дома“, Црвена Ѕвезда објави за новото...

Хјустон Рокетс  најскапо продаден клуб во НБА историјата за 2,2 милијарди...

  Хјустон Рокетс стана најскап клуб продаден во НБА историјата, откако беше  официјализирано купувањето од страна на новиот сопственик Тилман Фертита за сума од 2,2 милијарди долари. Продажбата на...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот