Премиерот Заев им ја честиташе победата на македонските ракометари

По првата победа на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватаска, против репрезентацијата на Словенија, на ФБ профилот на премиерот Заев осамна порака...

Македонија зачекори кон ЕП Хрватска 2018

Македонија ја победи Украина со 27:21 во премиерниот квалификациски натпревар за ЕП во ракомет што ќе се одржи во Хрватска во 2018 година. Нашата репрезентација...

Ракометарите на Вардар повторно на дуел со Барселона

  По само околу три месеци откако ја освоија европската титула, ракометарите на Вардар повторно ќе се сретнат со ривалот од полуфиналниот меч во Келн,...

Заев: Ракометот е национален спорт број еден

Ракометарите не ги оправдаа очекувањата на навивачите и публиката во салата во Вараждин. Беа поразени од репрезентацијата на Шпанија со 11 гола разлика, 31:20. ,,Ракометот...

Вардарки во финалето на Лига на шампиони

Втора година по ред ракометарките на Вардар ќе играат во финалето на Лигата на шампионите, откако во полуфиналето со 19-25 (7-10) го победија тимот на рускиот Ростов Дон. По почетното водство од...

,,Книга на славните“ за ракометарките на Вардар

Навивачите може да  се простат од  ракометарките на Вардар преку потпис во “Книгата на славните” ,,Како резултат на сите пораки на поддршка и благодарност до клубот...

Борко Ристовски потпиша за Бенфика

Македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски потпиша договор со португалската екипа Бенфика и стана вториот наш интернационалец по Никола Митревски, кој ќе го брани голот...

Исланѓани ќе му судат на Вардар на фајнал-форот во Келн 

Судиите од Исланд, Јонас Елијасон и Антон Палсон ќе му судат на Вардар во полуфиналето со Монпелје на завршиот фајнал-фор турнир во Лигата на...

Вардар не успеа да ја одбрани минатогодишната титула од ЛШ

Минатогодишниот шампион  на Лига на шампиони, македонскиот ракометен клуб Вардар, изгуби од француски Монпелје, кој се пласираше во финалето и ќе се бори за...

Ракометарките на Ѓер ја одбранија титулатa

Македонскиот првак ЖРК Вардар исто како и лани, не успеа да стигне во европската титула. Унгарскиот Ѓер е старо-нов шампион откако во финалниот дуел...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот