Франција ја совлада Белгија

Франција со гол на Самуел Умтити ја победи Белгија со 1-0 и се пласираше во финалето на Светското првенство во Русија. Утре се игра вториот...

Џудистката Борјана Поп Атанасова стана балканска шампионка во категорија за пионери

  На првенството за џудо на Балканскиот шампионат кое викендов се оддржа во Никшиќ, Црна Гора, Борјана Поп Атанасова на доминантен начин стигна до шампионскиот...

Хрватска е четвртиот полуфиналист на Светското фудбалско првенство

Репрезентацијата на Хрватска се пласираше во полуфиналето на Мундијалот совладувајќи ја Русија по изведувањето на пенали, откако и по продолжението, немаше победник, туку резултатот...

Англија оствари победа за полуфинале на Светско првенство

Репрезентацијата на Англија е третиот полуфиналист на Светското првенство во фудбал, што веќе еден месец се одржува во Русија. Претходно пласман во полуфиналето обезбедија...

Колумбиските фудбалери Урибе и Бака добија смртни закани по промашените пенали...

Веднаш по завршувањето на последниот натпревар од осминафиналето на Мундијалот во кој Англија ја совлада Колумбија на пенали, почнаа закани по животот на колумбиските...

Таткото на Оби Микел бил киднапиран четири часа пред мечот Нигерија...

Таткото на нигерискиот репрезентативец Џон Оби Микел бил киднапиран непосредно пред почетокот на натпреварот на африканскиот тим и Аргентина во рамките на третиот круг...

Јапонските навивачи прво плачеа, па фатија да ги чистат трибините

Јапонските навивачи беа многу разочарани по поразот на својата репрезентација од Белгија од 3-2 на Светското првенство. „Самураите“ имаа водство од 2-0, но „ѓаволите“...

Почнува неофицијалното светско првенство во тенис – Вимблдон

Денеска започнува неофицијалното светско првенство во тенис, Гренд-слем турнирот на Вимблдон. Главен фаворит е минатогодишен победник Роџер Федерер кој одбраната на титулата ќе ја започне во...

За фантастични 154 милиони долари Леброн Џејмс потпиша за Лос Анџелес...

НБА ѕвездата Леброн Џејмс кариерата ќе ја продолжи во Лос Анџелес Лејкерс, објавија американските медиуми. За четиригодишен договор со „езерџиите“ сега веќе поранешниот кошаркар...

Иниеста објави крај на репрезентативната кариера

Легендарниот шпански фудбалер Андрес Иниеста по поразот на пенали од Русија во осминафиналето на Светското првенство, објави дека става крај со настапите во репрезентацијата. – Ова...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот