Ученици иноватори од Кочани ќе ја претставуваат Македонија на Светско првенство...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски, се сретнаа со...

Лидерите на земјите од регионот учествуваа на “Дигиталниот Самит на Западен...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на своите гости кои денеска учествуваа во свечената церемонија на отворањето на „Дигиталниот Самит...

Започна спроведување на планот за широкопојасен интернет

Во тек е подготовката на Национален оперативен план за развој на брзи и супер брзи електронски комуникациски мрежи во Македонија.   Четирите работни групи кои...

ВИДЕО:Технологијата никогаш не може да ги замени допирот и љубовта

Реклама која разнежи многумина низ светот и ја врати вербата дека силата на љубовта ќе ја победи технологијата која почнува да зазема доминантно место...

Заев разговараше со еден од првите луѓе на Google, Џерад Коен

Се сретнав со еден од првите луѓе на Google Jigsaw, Џерад Коен. Разговаравме за идеите и можностите за инвестирање во Македонија и поставивме добра...

По рекордни 288 денови во вселената космонаутката Пеги Витсон се врати...

Астронаутот Пеги Витсон, по 288 денови поминати во вселената во Меѓународната вселенска станица, се врати на земјата. Таа помина девет месеци на вселенски брод,...

Новиот USB стандард ветува дупло поголема брзина на пренос на...

Промотерите на  USB 3.0 стандард,група на индустриски гиганти меѓу кои се Apple, HP, Intel i Microsoft, најавија дека наскоро се очекува да излезе новото...

ВИДЕО: Како се гради мост во Кина

Кинезите се познати по своите неверојатни градежни зафати. Тие можат да изградат висококатница за 48 часа, цел град за неколку месеци,  грандиозни објекти, брани,...

Истражување: 110 од вкупно 120 пратеници користат Фејсбук

    110 од вкупно 120 пратеници во Собранието на Република Македонија користат Facebook, покажа најново истражување спроведено во период 22-29.03.2017 година. Споредено со 2009 година кога...

Старо-новата Нокиа повторно на пазарот

Речиси 17 години по првото појавување, некогаш најпопуларниот модел на мобилен телефон  ,,Нокиа 3310“, повторно е на пазарот. Новата верзија може да се купи...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com