И Урко доби награда ,,13 Ноември“

Согласно критериумите за  наградата „13 Ноември“ што ја доделува Сојузот на спортови на Скопје, денеска им беа врачени на најзаслужните спортисти, тренери, екипи и...

ОРКА Холдинг и ,,Ексико“ испрале 11 милиони евра и го оштетиле...

СЈО ја  информира јавноста дека во рамки на истрагата „Империја“ судот донесе решенија за определување на привремена мерка одземање на дел од имотот заради...

МВР распиша потерница по Никола Груевски

По налог на Кривичниот суд, МВР попладнево распиша потерница по поранешниот премиер, Никола Груевски, кој се бара за отслужување на двегодишната затворска казна за...

Змрзнат имот и трансакциски сметки на осомничените за предметот ,,Империја“

 Судија на претходна постапка постапувајќи по барања на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, за...

СЈО најави проширување на истрагата, нови обвинети во ,,Империја“ и замрзнување...

,,Империјата“ на Камчеви и Панделески , според доказите што ги поседува СЈО, се градела од 2002 година,па се до 2013. Во овој период се...

30 дена притвор за Камчев, Панделески, Јосифовиќ, Арсовска и Мирчевски

Јордан Камчев,  Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор Мирчевски, добија по 30 дена притвор . Судија на претходна постапка го прифати барањето...

Конечна одлука- Груевски мора да оди во затвор

Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1 одлучи дека поранешниот премиер Никола Груевски мора да оди во Шуто Оризари на издржување казна затвор во...

Сопственикот на ,,Пелистерка“ Цветан Панделески е меѓу уапсените во ,,Империја“

Сопственикот на ,,Пелистерка“ и деловен партнер на Орце Камчев, Цветан Панделески познат како Целе, е меѓу уапсените во новата истрага на СЈО со кодно...

Во ,,Империја“ на СЈО обвинети за период од 2002-2013 се Орце...

По спроведена опсежна предистражна постапка, во која се преземени десетина предмети кои се воделе пред надлежни обвинителства и врз кои е воспоставена  надлежност на...

Закажано масовно ,,оставање на трето дете“ пред Влада

Неформална ФБ група започна кампања за ,,масовно оставање на трето дете пред Влада“. ,,Оставањето“ е закажано за 11 ноември од 11 часот до 16 попладне. ,,Поради...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот