Обвинителство отвори истрага за МРП вакцините

Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата и употребата на вакцината МРП,...

Финансиска полиција поднесе кривична пријава против министерот за локална самоуправа Сухејл...

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава против четири лица, меѓу кои двајца министри за локална самоуправа, актуелниот Сухејл Фазлиу, и неговиот предпретходник, Лирим...

Адвокатот на Атанасовски не им верува на браќата Младеновски

,,Обвинителството прави голема грешка, поклонувајќи им верба на обвинети кои се соочуваат со доживотен затвор и би кажале сѐ да го избегнат тао“-рече адвокатот...

Уапсен е Владимир Атанасовски, поранешен директор на УБК

Според сѐ уште неофицијални информации, полицијата вечерва го уапсила поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владимир Атанасовски. Атанасовски вчера и денеска беше посочен...

На барање на СЈО судот го замрзна имотот на ВМРО ДПМНЕ

По барање на Специјално Јавно обвинителство, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 – Скопје донесе решение со кое е изречена привремена...

Се трага по сторителот на грозоморното убиство во селото Велгошти

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид доцна попладнево изврши увид на лице место во семејна куќа во охридското село Велгошти, каде беше...

Опустошена шумата кај Мечкин камен, ЈП ,,Македонски шуми“ најави беспоштедна борба...

ЈП Македонски шуми е во жестока борба со дрвокрадците и други злоупотреби во шума, објави ова јавно претпријатие. Вчера е запленето огромно количество бесправно...

МВР објави ВИДЕО од апсењето на седуммината обвинети за тероризам и...

Министерството за внатрешни работи и надлежните институции на Република Македонија, во соработка со партнерите од Глобалната коалиција за борба против тероризмот и Сириските Демократски...

Откриени 38 мигранти од Пакистан и Индија

Вчера (17.04.), околу 04,30 часот, од страна на полициски  патролен тим од ПС за  ГН Михајлово и ПС ОН Неготино, на регионалниот пат  Гевгелија-Скопје,...

Финансиска полиција спроведува истрага за Владиката Петар

Управата за финансиска полиција во одговор за „Фокус“ во врска со денешното задржување на Владиката Петар на скопскиот аеродром вели дека има одредени сознанија...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот