Пет судии од Управен суд предмет на истрага на СЈО

Обвинителката Ленче Ристовска потврди дека СЈО повикало на сослушување пет судијки од Управен суд за кои постои основано сомневање дека ја злоупотребиле својата положба. Таа...

СЈО продолжува со ,,Топлик” и ,,Тендери”

Обвинителката Фатиме Фетаи објави две нови истраги на СЈО под кодно име ,,Топлик" и ,,Тендери". Во првиот случај ,,Топлик" таа рече дека се...

Се одложува прес коференцијата на СЈО

Прес конференцијата на Специјално јавно обвинителство се одложува за еден час. Од СЈО известија дека таа ќе се одржи во 12 наместо во 11...

СЈО одзеде документација од Министерство за култура

Изминатите два дена, понеделник и вторник, Специјално јавно обвинителство пристапи кон одземање на документација од Министерство за култура, - потврдуваат од СЈО за Актуелно....

Две нови истраги на СЈО

Во четврток 20-ти октомври, во 11 часот во своето седиште Специјалното јавно обвинителство ќе одржи прес конференција. Како што дознава Актуелно, обвинителките Ленче Ристовска и...

Србија: Деца-мигранти најдени скриени во камион

Српски цариници денес на граничниот премин Шид спречија обид на двајца мигранти скриени во камион, на врвот на товарот, да влезат на територија на...

Апостолова: Андонов има дијагноза,Науновски малтретирал студентки

Сопственичката на МИТ универзитет, по извршениот претрес во нејзиниот стан и во просториите на МИТ универзитет, обвини дека зад сето ова стојат поранешните професори,...

Неакредитирани факултети на МИТ-ОЈО го заврши претресот

Првичните сознанија на Обвинителството упатуваат на тоа дека на Универзитетот биле запишувани поголем број студенти на факултети за дентална медицина, козметологија и физиотерапија. Со...

МИТ обвинува за ,,неподнослива тортура”

Приватниот МИТ универзитет, кој вчера беше предмет на истрага од страна на Основно јавно обвинителство со асистенција на полиција, денеска обвинува за тортура. Тие...

Истрага во МИТ универзитет

Полицијата денеска, по наредба на Основното јавно обвинителство спроведе акција во просториите на приватниот МИТ универзитетот во сите три објекти во градот, заради наводни...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com