Поднесени кривични пријави против 10 судии зa неизрекување притвор за Грујевски...

Здружението ЗЕЛЕНА ЛУПА  поднесене кривична пријава  до Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција протов  судиите: Ленка Давитковска, Татјана Михајлова, Дијана Груевска, Лилјана...

Полицијата ги доби налозите за спроведување во притвор,Грујовски во бегство?

МВР вечерва во 21.30 часот ги доби налозите од Апелациониот суд за спроведување на ексначалникот на Петта управа во МВР Горан Грујовски и Никола...

Мијалков е убеден дека е невин и верува во професионалноста на...

Поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, беше последен во серијата јавни седници што се одржаа пред Кривичниот совет на Апелациониот суд во Скопје...

Судот ги одби предлозите за притвор на обвинети во предметите ,,Тендери“,...

Елизабета Канческа Милевска, Тони Трајковски и Владимир Пешевски се спасија од притвор.Судот им одреди други мерки на претпазливост, како задолжително јавување  и одземени пасоши. ,,Постапувајќи...

Kривичен суд: Правиме напори судиите во законски рок да одговорат на...

 Во однос на поднесените предлози од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (...

Јанева:Мандатот на СЈО е 5 години, ние уште три години ќе...

45 проценти од разговорите кои се преслушани не се анализирани, заедно со другите 55 проценти се предмет на истрага на СЈО. Ние одиме на...

Јанева:Нема процедурални пречки за ,,Талир“, но е потребно повеќе време за...

Нема законски пречки за покренување обвинение или продолжување на истрагата за предметот ,,Талир“, но многу е мал периодот за целосна истрага бидејќи станува збор...

Три лица осомничени за падот на полицискиот хеликоптер крај Струмица

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица издаде Наредба за спроведување на истражна постапка против три осомничени лица за хеликоптерската несреќа што...

Татко пријавил инцест меѓу своите син и ќерка

На 17.06.2017 година во 02.00 часот во ПС ОН Тетово, 43-годишен жител на едно тетовско село пријавил дека на 13, 14 и 15.06.2017 година...

МВР поднесе две кривични пријави против српскиот разузнавач Живаљевиќ

МВР достасви известување до Основно јавно обвинителство дека е утврдено со докази дека на 27 април за време на нередите во Собрание присутвувал странски...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот