Отпуштените ќе го тужат МПМ

20 отпуштени, од кои повеќето новинари, ќе го тужат МПМ бидејќи се уште не им се исплатени отпремнините, иако е поминат и законскиот рок. Дел...

Канческа-Милевска може да патува во странство

Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО и нема да донесе решение за одземање на пасошот на Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. ,,Кривичниот совет при...

Во Косово уапсени седум лица осомничени за тероризам

Косовската полиција соопшти дека  уапсила седум лица заради сомнение дека извршиле “тероризам и кривични дела против уставниот поредок и безбедноста на Косово“. Акцијата ја извела...

И Мијалков избега од новинарите

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков не го одржа ветувањето дека по распитот во СЈО ќе даде изјава за новинарите. На...

Закажан процесот за ,,Тврдина”

  На 28 ноември во 11 и 30 треба да се одржи првото рочиште за предметот оформен од СЈО за фалсификување службена исправа, познат како...

Мијалков се смилува да даде исказ за „Трезор“

Специјалното јавно обвинителство бара од Кривичниот суд на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, екс-шефот на неговиот кабинет, Тони Јакимовски...

Спасовски: Три прекршочни пријави за Диме Спасов

Врз основа на сите факти, констатирано е дека Туарегот е управуван од дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, рече министерот...

Тројца загинати во сообраќајка кај Зајас

Три лица загинаа во тешка сообраќајка кај Зајас вчеравечер околу 19.30 часот. Загинатите се помлади лица од околните села. Според неофицијални информации, автомобил „форд“ удрил во...

НАТО во Црна Гора, Русија во Србија

Големи воени вежби се изведуваат истовремено во Црна Гора и во Србија. Колку се воено подготвени и силни во наредните десетина дена ќе се...

Панчевски почна сам да ги урива двата дивоизградени ката

(обновено)Претседателот на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски почна сам да ги урива двата дивоизградени ката на објект во реновирање во строгиот центар на...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот