СЈО одзеде документација од Министерство за култура

Изминатите два дена, понеделник и вторник, Специјално јавно обвинителство пристапи кон одземање на документација од Министерство за култура, - потврдуваат од СЈО за Актуелно....

Какви се ефектите од забраната за емитување домашна музика

Радио мрежата Канал 77 организираше дебата на тема какви се ефектите од забраната на ЗАМП за емитување на домашна музика. Забраната важи само за...

Две нови истраги на СЈО

Во четврток 20-ти октомври, во 11 часот во своето седиште Специјалното јавно обвинителство ќе одржи прес конференција. Како што дознава Актуелно, обвинителките Ленче Ристовска и...

Три слободни денови за 24 часовен работен ден

12 часа редовна работа во издвоен објект, 12 часа платен одмор, и три слободни денови за 24 часа непрекинат престој во издвоен објект, се...

Споменот на Тоше е вечен

Денеска, 16 октомври 2016 година, се навршуваат девет години од загинувањето на Тоше Проевски. По тој повод, а во негова чест, си даваме за...

Серија земјотреси во Грција

Изминатото деноноќие во Грција се случија серија земјотреси. Првиот земјотрес беше почувствуван вчеравечер, во 22.14 часот во Калпаки, во близина на градот Јанина во...

Намалени казните за ,,Шпион”, дел од обвинетите се незадоволни

Апелациониот суд делумно ги уважи жалбите на одбраната и ги намали казните на обвинетите на кои им се судеше за злосторничко здружување, шпионажа, уцена,...

По 16 години разрешен Благоја Менковски

Командирот на противпожарната бригада на град Скопје Благоја Менковски е разрешен од градоначалникот на Скопје Коце Трајановски. За Актуелно Менковски го потврди неговото разрешување, но...

Монструми живеат покрај нас!

Здружението за заштита на животни Анима Мунди тврди дека имаат пријава и сознанија за силувано куче од страна на човек! Тие упатија драматичен повик...

Слаб земјотрес во Источна Македонија

Утрината во 7 часот и 58 минути, почувствуван е слаб земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала. Според Европската сеизмолошка станица епицентарот на...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com