Таг: албански јазик

Ќулавкова: Албанскиот јазик треба да има статус на малцински или регионален...

„Според Охридскиот Договор, македонскиот (јазик) останува официјален/службен јазик на државата, а секој друг јазик говорен од најмалку 20% од населението се прогласува за официјален/службен...

ДУИ го демантира Заев и тврди дека албанскиот јазик ќе биде...

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека албанскиот јазик нема да биде официјален во сите државни институции, од ДУИ го велат сосема спротивното. Арбер...

Академик Ќулавкова:Според Европската Повелба албанскиот јазик треба да има статус на...

„Според Охридскиот Договор, македонскиот (јазик) останува официјален/службен јазик на државата, а секој друг јазик говорен од најмалку 20% од населението се прогласува за официјален/службен...

Ахмети испорача ново барање-меѓународна употреба на албанскиот јазик

Лидерот на ДУИ Али Ахмети испорача ново барање, иако не е донесен ниту сегашниот облик на Законот за употреба на јазиците, а уште помалку...

Во ОУ ,,Гоце Делчев“ осамнаа налепници за наводни казни за незнаење...

Родители утрината биле непријатно изненадени кога ги донеле своите деца на настава во ОУ,,Гоце Делчев“ во Скопје, општина Центар. На влезната врата од училиштето...

Се делат флаери за бојкот на наставата заради наводната двојазичност во...

Повик за бојкот на наставата се дели низ средните училишта во Скопје. Во повикот се повикуваат учениците во 9 часот да излезат во своите...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com