Таг: аја софија

Верниците го пробија полицискиот кордон за да бидат поблиску до ,,Аја...

Муслимански верници кои се собрани околу музеј-црквата Аја Софија во Истанбул за да присуствуваат на првата исламска молитва по прогласувањето за џамија...

Отворањето на ,,Св. Софија“ за муслиманите со пренос во живо, разглас...

Првата муслиманска молитва во ,,Аја Софија“(СВ. Софија), црквата музеј во Истанбул, која со одлука на Уставниот суд на Турција повторно стана џамија...

Цел свет жали по музејот Аја Софија, Ердоган повика на молитва...

Светски познатиот симбол на Истанбул и на Турција, музејот на соживотот, црквата Аја Софија, од вчера и официјално со декрет на турскиот...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com