Таг: балкан

457 нови случаи во Хрватска, се разгорува короната во целиот регион

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани нови 457 случаи на корона вирус. Вкупно активни случаи во оваа земја има ...

,,Море“ од пластични ќеси во Хрватска и река од пластични шишиња...

Неверојатни видео снимки беа објавени на социјалните мрежи по неодамнешното невреме, проследено со силен ветер , што зафати дел од Балканскиот полуостров.

Канадска компанија раководена од српско-црногорски двоец го контролира бизнисот со канабис...

Канадската компанија International Cannabis Corp (ICC), објави дека кон  крајот на 2018 година склучила обврзувачки договор за соработка со фирмата Balkan Cannabis...

Захарова: Договорот меѓу Македонија и Грција не придонесува за безбедноста на...

Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Договорот за името меѓу Македонија и Грција не е во интерес за безбедноста...

Македонија,Србија,Црна Гора и БиХ побараа од ЕУ укинување на роамингот

Министрите за телекомуникации на Македонија,Србија,Црна Гора и БиХ упатија писмо до ЕУ со барање да се разгледа можноста за укинување на роаминг за граѓаните...

Балканот се враќа на листата на приоритети за САД

Во Вашингтон се одржа распит во Поткомисијата за надворешни односи на Претставничкиот дом, на кој се разговараше за Балканот . Еден од панелистите беше...

Лајчак: Две земји од Балкан се пред распад

Брисел, 6 март 2017 (МИА) - Две држави на Балканот се пред распад, а три се во голема политичка криза, предупреди денеска министерот за...

Меѓународната заедница се активира по најавите за ново парламентарно мнозинство

Откако вчера беа најавени нови ветришта на македонската политичка сцена со можно деблокирање на кризата и формирање ново парламентарно мнозинство без ВМРО ДПМНЕ, највени...

ИНТЕРВЈУ: Проф. д-р Рефик Шеќибовиќ-неопходна е Комора за заштита на академските...

Проф. д-р Рефик Шеќибовиќ е основач на Високата школа за туризам и менаџмент-Коњиц и е редовен професор на Универзитетот Херцеговина. Магистрирал и докторирал на...

Видео приказна за Балканот и ледената прекривка

Целиот Балкански полуостров е окован со ледена прекривка. Замрзнати се реките и езерата во Србија и во Македонија, змрзнува морето во Далмација. Дубровник и...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com