Таг: бугарија

Колумната на историчарот Александар Литовски која дигна голема прашина во јавноста...

Колумната на историчарот, Александар Литовски, која дигна голема прашина во јавноста и ја вознемири соседна Бугарија, објавена на Апла.мк на 15...

Бугарија ги присвои и Кирил и Методиј и кирилицата

Бугарија продолжува со негаторската политика и провокациите. Од денеска со гласање на пратениците, Парламентот на Бугарија донесе...

Србите не се откажуваат од Грција, на бугарска граница чекаат со...

Грчките погранични служби ги тестираат заа Ковид 19 сите српски туристи пред да влезат во Грција. И покрај...

Продолжува оркестрираното бугарско негирање на Македонците во Албанија

Деновиве бугарската јавност беше бомбардирана од тврдењата дека не се точни објавите во весникот „Илинден“ издаван од Македонското друштво „Илинден“-Тирана, дека...

Содружникот на ,,Дрисла“ Блаже Игњатовски е на чело на фирмата која...

Блаже Игњатовски, претставник во Собирот на содружници во депонијата ,,Дрисла“ е на чело на бугарската компанија ,,Блацион“, во која тој е раководител...

Новиот автопат од Белград до Бугарија долг 87 км целосно завршен...

Последната автопатска делница во должина од 22 километри, која го поврзува источниот коридор од Белград до границата со Бугарија, денска е пуштена...

Бугарија ќе добие драконска казна поради нацистички поздрав и расизам на...

Натпреварот во Софија меѓу Бугарија и Англија, кој заврши со победа на гостите од 6-0, беше два пати прекинуван поради расизам...

Димитров ѝ одговори на Бугарија: Ние сме македонски народ и зборуваме...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ја коментираше поддршката на Бугарија за отворање пеистапни преговори на Македонија со ЕУ, но исто така...

Речиси едногласна поддршка за Македонија и Албанија од бугарскиот Парламент за...

Со 129 гласови „за“, 4 „против“ и 1 воздржан, Националното собрание на Република Бугарија, ја усвои декларацијата за поддршка на започнувањето...

Бугарија ја условува поддршката на Албанија со натамошно асимилирање на македонското...

Започнување преговори со само една од двете соседни земји може да има негативни последици не само за другата земја, туку и за...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com