Таг: буџет

Подготвен ребалансот на буџетот чиј дефицит изнесува 8,4 проценти

Владата на Република Северна Македонија на својата 8-ма седница го утврди предлогот за изменување и дополнување на Буџетот за 2020 година, и...

Лидерите на ЕУ постигнаа историски договор за седумгодишниот буџет тежок 1.074...

Лидерите на земјите членки на ЕУ по неколкудневни тешки преговори постигнаа историски договор за планот за опоравување на унијaта по тешката економска...

Донесен ребалансот на буџетот за 2020 година

Владата го донесе ребалансот на буџетот за 2020 година чија цел е да ги финансира мерките за надминување на последиците од КОВИД-19...

Првиот работен состанок на Заев со Министерката за финансии Ангеловска на...

Во финална фаза е подготовката на ребалансот на Буџетот кој ќе даде поддршка на капиталните проекти и на новите мерки за...

Со 9 службени броеви државниот буџет е оштетен преку 30.000 евра...

СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал, до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје, на 22.11. 2018 година поднесе кривична пријава против С. П. (51)...

Италијански европратеник со чевел изгази документ на ЕУ (видео)

Италија одбива да ги прифати сугестиите на Европска комисија и да го смени буџетот за наредната година, во кој се укинати мерките на штедење. Пратеник...

Владата го усвои ребалансот на буџетот за 2018

Владата на Република Македонија, на 94-та вонредна седница, што ја одржа вечерва, го разгледа и усвои Предлогот за изменување и дополнување на буџетот на Република...

Владата ќе потроши 6.500 евра за кампања за референдумот

Владата на Република Македонија ги демантира невистините изнесени од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ за наводно трошење средства за снимање спотови поврзани со кампањата за референдумот. Како...

Селмани: Героски се приклучи кон кампањата што некои директори на телевизии...

Парите од државниот буџет наменети за финансирање на кампањата за референдумот, но и за изборите подоцна, ги раскара претседателот на ЗНМ, Насер Селмани и...

Агенција за медиуми: Партиите донесоа скандалозно решение за политичко рекламирање со...

 Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги осудува усвоените измени во Изборниот Законик донесени вчера, по скратена постапка, во Собранието на Република Македонија,...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com