Таг: велигден

Министерот Чулев и дежурните полицајци се кршеа со велигденски јајца

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, синоќа пред полноќ ги посети дежурните полицајци на неколку пунктови низ Скопје. Тој...

Бигорски манастир беше полн со луѓе за полноќната велигденската литургија(фото+видео)

Велигденската литургија од Бигорскиот манастир, како и од многу други православни храмови во Македонија, беше пренесувана директно на интернет и на некои...

Крушевчани со свеќи во раце на балконите и во дворовите го...

,,Го дочекавме најголемиот христијански празник од нашите домови. Ги почитуваме препораките и мерките, но сепак достојно го одбележавме Христовото воскресение. Крушево вечерва...

,,А кој ги кажува тие препораки, пфф…црквата е пред Владата“, вели...

Ниту коронавирусот, ниту препораките, ниту епидемијата не ги спречи верниците вчерашниот ден, Велики петок, пред Велигден, да го поминат во верските храмови...

За отец Бобан Митевски критичарите се ,,милитанти атеисти“, порача дека никој...

,,Судирот“ меѓу свештениците на МПЦ и верниците од една страна, и од друга страна, атеистите, разбраните верници, државни претставници и стручната фела,...

Премиерот Спасовски порача дека забраната за движење за велигденските празници важи...

,,Сите граѓани и сите чинители во општеството мора да ги почитуваат мерките на Владата, а тие се јасни и недвосмислени. Забрането е...

Архиепископот г.г. Стефан ги повика верниците да останат дома за велигденските...

Во велигденското послание Архиепископот охридски и македонски г.г.Стефан, ги повика верниците оваа година Велигден и празниците што се слават по повод овој...

За велигденските празници се затвораат парковите, излетничките места и викенд населбите

Од четврток 16 април во 16:00 часот, до 05:00 часот во вторник 21 април,  покрај воведувањето на полицискиот час ден потоа, Владата...

За Велигден полициски час од петок во 16 до вторник во...

На денешната владина седница е донесена одлука за ограничувањата на движењето за период којшто ни претстои, вклучително и за велигденските празници.

Сиљановска за Велигден во ,,Св.Петка“, честиташе со кршење јајца

Претходно, Гордана Сиљановска Давкова празничните денови ги помина во Гостивар и Тетово, а посети неколку христијански храмови.

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com