Таг: воздух

Стартува со работа новата мерна станица за квалитет на воздух во...

Денес во Гевгелија се пушти во употреба новата мониторинг станица за квалитет на воздух со што бројот на официјалните мониторинг станици во...

Ниту еден индустриски капацитет во Скопје не ги надминува граничните вредности...

Владата ја онјави информацијата на Државен инспекторат за животна средина од вонредни инспекциски надзори од страна на територијата на Град Скопје, Општина...

Еко патрола на ,,Скопје смог аларм“ измери опасно загадување на воздухот...

ЕКО ПАТРОЛА ,,Мерење на аерозагадувањето со мобилен мерач PICO кај нефункционалната мерна станица во Лисиче. Ако не можат надлежните, ќе мериме сами!“-порачуваат активисти на ФБ...

Euronews: Невидлив убиец на улиците во Македонија (видео)

,,Загадувањето на воздухот се нарекува невидлив убиец, алармираат здравствените организации . Европската агенција за животна средина објави извештај дека 500.000 смртни случаи годишно може да...

Двајцата параглајдеристи се судриле во воздухот пред трагичниот настан

На 17.08.2018 година во 12,30 часот во Крушево кај Мечкин камен, дошло до судир во воздух помеѓу двајца параглајдеристи И.В.(56) од Украина и И.П.(54) од...

Благодарение на дождот конечно дишеме чист воздух

Последните податоци за мерење на квалитетот на воздухот на клучни точки во Македонија, покажуваат дека воздухот е речиси кристално чист. Дождот ја крена маглата...

Стевче Јакимовски дишел воздух од ,,Швајцарски Алпи„

Стефан Богоев, новиот градоначалник на општина Карпош, објави слики од прочистувач на воздух од швајцарската компанија IQAir, кој бил набавен за просториите...

Макрадули: Иницијaтива за подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух

На денешната прес конференција одржана во прес центарот во Владата на Р. Македонија заменикот министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, информираше...

Воздух со партиски бои или зошто не работи мерната станица кај...

НП - нема податоци, стои на апликацијата за измерени ПМ честички во воздухот на мерната станица кај Ректорат во Скопје. Овој реон редовно е...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com