Таг: војска

Војска ги чува мигрантските кампови во Шид

На барање на локалното население, по наредба на Врховниот командант на војската на Србија, Александар Вучиќ, од денеска војници ги чуват...

Сирени и апсење на северот на Косово, Вучиќ ја стави војската...

Тензии и вознемирувачки вести од нашите северни соседи. Специјалните косовски полициски сили утрината во северна Косовска Митровица, спроведоа акција на повеќе места и...

Советот за безбедност на ОН ќе заседава по одлуката на Косово...

Седницата на Советот за безбедност на Обединети нации, на која ќе се расправа за одлуката на косовското Собрание за формирање војска, е закажана за...

Македонија го следи ставот на НАТО за формирање косовска војска (видео)

  ,,Не е време. Тоа е ставот на НАТО. Не ни требаат нови тензии. Уште еднаш да не заборавиме, дека Балканот нема намера да биде...

Али Ахмети во чест на војската на Косово повторно ,,облече“ воена...

Со фотографија од командувањето со паравоената ОНА во Македонија во 2001 година, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, им го честиташе формирањето на војската на...

Столтенберг: Формирањето на косовска војска е погрешна одлука во погрешен момент

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази жалење паради формирањето на косовска војска и покрај противењето на НАТО: ,,Жалам што оваа одлука беше донесена и...

Во Рио де Жанеиро војската започна ,,војна“ против нарко бандите

Владата на Бразил започна вистинска војна против нарко-картелите, бандите и препродавачи на дрога. Насекаде низ Рио де Жанеиро се одвиваат вооружени улични борби, а...

Нухиу: Има непотврдени информации дека полицијата се повлекла и се чекало...

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу објаснувајќи ги случувањата во МВР на 27 април, во емисија на АлсатМ рече дека  претходно МВР и Оперативниот...

САД и НАТО против формирање војска на Косово

Реакциите на САД и на НАТО , кои се противат на формирање косовска војска и кои официјално го предупредија Косово да не се обидува...

Србија спроведува вонредна проверка на силите за брзо реагирање

По наредба на министерот за одбрана и Претседателот на Србија започна вонредна и ненајавена инспекциска проверка на оперативната способност на дел од единиците на...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com