Таг: германија

Семејна фотографија и тегла ајвар на еден од профилите на Филан...

Филан Митрев, 25 годишен Македонец со германско државјанство, деновиве седна пред германскиот суд да одговара за кривично дело тероризам.

Во ,,корона-фабриката“ во Германија има и македонски државјани, 1.500 работници се...

Работниците во фабриката живеат во многу различни објекти, расштркани во Рада-Виденбрик и многу околни места. Гудрун Бауер укажува на една, само неколку...

Корона жариште во најголемата кланица за свињи во Германија

Една од најголемите клници за свињи во Германија и во Европа, германската ,,Тенис“, е во карантин откако 730 рботници се покажаа како...

Мисајловски од ВМРО ДПМНЕ со фотографија од велосипедска патека од Германија...

Поранешниот министер за градежништво во владата на Груевски, Вадимир Мисајловски, сега висок партиски функционер, се обиде со фотографија од велосипедска патека во...

8 луѓе се убиени во наргиле бар во Германија

Осум лица се убиени, а пет ранети во германскиот град Ханау, објави Билд. Повикувајќи се на извори во обвинителството...

Казна до 2.500 евра за родителите во Германија за невакцинирано дете...

Од март 2020 година во Германија стапува на сила новиот закон кој е усвоен вчера во Бундестагот, со кој вакцинирањето против сипаници...

Германија забрани употреба на пластични ќеси во малопродажба

Германската Влада го усвои предлог законот со кој се забранува употреба на пластични ќеси во малопродажба. За кршење на забраната е предвидена...

Германската полиција заплени златно БМВ сопственост на 30 годишен Косовец

Полицијата во Дизелдорф почнала операција против модифицирани возила минатиот викенд и „обезбедила“ пет различни модели за инспекција од страна на експерт,...

Германија дава безусловна поддршка за Македонија, условна за Албанија

Германскиот Бундестаг, утревечар ќе изгласа безусловен старт на преговори на ЕУ со Северна Македонија, а за Албанија поддршката ќе биде условена, објави...

Германската економија на прагот на рецесија

Централната германска банка, објави загрижувачки податоци за економијата, која според последните параметри е на прагот на рецесија. Стопанските активности...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com