Таг: Глигоров

Силјановска објави фотографија со Киро Глигоров

Кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, професорката Гордана Силјановска, не престанува да изненадува. Таа на својот ФБ профил...

ВМРО ДПМНЕ за првпат му оддаде почит на Киро Глигоров

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Владимир Ѓорчев, пратеник во Собранието на Република Македонија и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, положи цвеќе и...

Мемоарите на Андов ги зовреа страстите, Фрчкоски посочен како организатор на...

Организаторот на атентатот врз претседателот Киро Глигоров, што се случи на 3 октомври 1995 година, е познат. Ова може да се заклучи од најновите...

Ахил Тунте за Глигоров: Ние му бевме советници, а тој нам...

Македонската академија на науките и уметностите и Дипломатскиот клуб од Скопје, синоќа, во Куќата на Уранија (МАНУ) во Охрид, на бројната публика – академици,...

Владина делегација им оддаде почит на претседателите Киро Глигоров и Борис...

По повод најголемиот джавен празник,Ден на независност на Републиката, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, на градските гробишта Бутел во Скопје,...

Некои луѓе продолжуваат да растат и по смртта!

Охрид, 03.05.2017  Посветено на Киро Глигоров, првиот претседател на независна Република Македонија, по повод 100 годишнината од неговото раѓање Пишува: Веле Митаноски Му благодарам на Господарот...

Заев:Со достојна почит ги реафирмираме заложбите на Претседателот Киро Глигоров

На 100-годишнината од раѓањето на првиот Претседател на Р.Македонија, Киро Глигоров, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на граѓаните на Македонија, на СДСМ...

Во чест на мојот ПРЕТСЕДАТЕЛ

Од проф.д-р Катерина Тодороска Како и секој од нас, така и јас имам свои идоли во македонската и светската историја. Нема да пишувам за сите...

СДСМ му оддаде почит на Киро Глигоров на неговото вечно почивалиште

Делегација на СДСМ во состав Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ и член на ИО, Пеце Мирчевски член на ИО на СДСМ и Сања Лукаревска...

Сонот на Глигоров за независна Македонија раскажан во интервју во 1993...

Денеска се навршуваат 5 години од смртта на првиот Претседател на Република Македонија Киро Глигоров. Тој почина на 1 јануари 2012 година на 94...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com