Таг: градинки

Филипче: Градинките се безбедни и тие не се преносители на корона...

Само 9 деца во целата земја кои посетувале градинка од отворањето на градинките на 9 септември биле позитивни на коронавирусот, со лесна...

Градинките имаат слободни места за децата со приоритет и се спроведуваат...

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и министерот за здравство Венко Филипче вечерва во Владата на Република Северна Македонија остварија...

По 6 месеци почнаа со работа градинките според протокол за заштита...

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на првиот ден од отворањето на детските градинки ја посети градинката Буба Мара...

Градинките се отвораат на 9 септември и има уште 4.500 слободни...

Според деталната анализа на Министерството за труд и социјална политика, сите деца за кои родителите пројавиле интерес, ќе бидат згрижени во градинките.

Од 908 тестирани вработени во градинките, само еден е позитивен на...

Неколкудневното тестирање на вработени во градинките низ Македонија, покажува дека тие се безбедни за враќње на работа. Од вкупниот...

Градинките ќе бидат казнети ако верски или политички ги индоктринираат децата

Министерството за труд и социјална политика испрати Допис до Јавните установи за деца-детски градинки во кој потсетува на одредби од Законот за заштита на...

Богдановиќ:Приоритет во буџетот за 2018 ќе имаат градинките, училиштата и чистотата

Советот на општина Центар го усвои ребалансот на буџетот за 2017-та година, бидејќи досегашната на претходните отстапуваше од планираното. Измените и дополнувањата на буџетот беа...

Наумоски најави решавање на проблемот и обновување на градинките во Ѓорче...

  Како и во претходните, така и оваа година, стотици деца од предучилишна возраст во општина Ѓорче Петров не можат да се запишат во градинките,...

На Стевчо Јакимовски не му е јасно како градинките ќе работат...

Градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски нема намера да ја спроведе реформата на Влада на РМ за воведување двосменско работење во градинките. Тој ја информирал...

Од утре, први септември,почнува двосменското згрижување деца во градинките

Од утре, први септември, започнува двосменското работење на градинките. Двосменското работење подразбира дека опфатот и згружавањето на децата во јавните установи за деца/детските градинки ќе...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com