Таг: едмонд адеми

Љупчо Николовски со уметнички предизвик за меѓуетничко зближување(видео)

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, на социјалните мрежи започна иницијатива со тагнување на пријател, преку културата и уметноста на сограѓаните од...

Во УНЕСКО во Париз е претставен напредокот и планот за зачувување...

Министерот Едмонд Адеми, во својство на претседател на Националната Комисија за УНЕСКО, заедно со градоначалникот на Охрид д-р Константин Георгиевски, вчера 30...

Ден на македонскиот јазик во Романија

Во присуство на високи претставници на романските државни институции, сенатори, пратеници, претставници на Друштвото на македоците во Романија и други поканети гости, претставници на...

ФДМ бара јавно извинување и повлекување на текст во кој се...

Форумот за Демократска Македонија бара јавно извинување и повлекување на веб написот на Мирко Бачиќ објавен во порталот "Магазин" (https://tinyurl.com/y8kkr82m) на 30-ти август 2018,...

Летната школа за македонски јазик од оваа година е Летна школа...

,,Не, не се плашиме да кажеме дека мајчин јазик е македонскиот јазик, дека мајчин јазик е албанскиот јазик,...или било кој друг јазик, бидејќи мајчин...

Прирачник, сликовница за изучување на мајчиниот јазик и нова веб страница...

 Агенцијата за иселеништво на Република Македонија на свечена промоција  ги презентираше трите нови проекти кои , kako што велат од валадата, се од суштинско...

Министерот Адеми ѝ порача на дијаспората дека Договорот со Грција е...

Министерот во Влада на РМ, задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, им се обрати на иселениците по повод потпишувањето на Договорот за името со Грција: ,,Овие...

За министерот Едмонд Адеми премиерот Заев е Черчил, Де Гол…

  ,,Премиерот Заев апсолутно го споредувам со Черчил, Де Гол, нас ни треба лидерство и јасна мисла во правецот каде сакаме да ја гледаме Македонија...

Адеми: Г-дине Мицкоски, или не знаете или немате намера да излезете...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски,  или не знае како или нема намера да излезе од сенката на неговиот претходник, па затоа продолжува во негов...

Адеми: Палењето на сликата на премиерот Заев е чин на примитивизам

,,Палењето на сликата на премиерот Зоран Заев во Австралија од страна на неколку поединци од македонската дијаспора, за мене е чин на примитивизам. Чин кој...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com