Таг: Екстерно

Измените за укинување на екстерното се објавени во Службен весник и...

Министертво за образование и наука објави дека измените во законите за основно и средно образование се објавени во Службен весник на Република Македонија број...

Закажана собраниска седница за укинување на екстерното и за закажување на...

Денеска во 12 часот ќе почне седницата на Собрание на РМ на која ќе се расправа за измени на законите за изменување на...

Спиро Ристовски смета дека со укинување на екстерното учениците ја губат...

,,Првите чекори кои ги најавува идната Влада не се проекти или решенија со кои би се подобрил квалитетот на веќе отпочнатите процеси, туку блокади...

Десковска:Веќе утре ќе се укине екстерното тестирање

  - Одблокирана е работата на Собранието и направен е договор за неколку комисии меѓу кои и Комисијата за образование и уште утре на дневен...

Заев најави дека први одлуки ќе бидат укинување на екстерното и...

Мандатарот Зоран Заев очекува до среда на полноќ да биде изгласана новата Влада, откако вчера се комлетираше неговиот кабинет и се утврдија имињата на...

ВМРО ДПМНЕ:Укинувањето на екстерното е антиреформа

Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење. Тестирање на знаење кое што постои во сите напредни земји и секаде како и кај нас,...

Пратеници од СДСМ разговараа со ученици и наставници за укинување на...

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се...

СДСМ денеска ќе достави предлог до Собрание за укинување на екстерното

СДСМ денеска ќе го достави предлогот за измени во Закон за образование, со кој на Собранието ќе му предложи укинување на екстерното тестирање. - Ветивме...

Владата на СДСМ на првата седница ќе го укине екстерното тестирање

,,Новата Влада, уште на првата владина седница ќе го укине нелогичното екстерно тестирање, кое што освен притисоци врз учениците и казни за наставниците, не...

СДСМ ќе го укине екстерното на првата владина седница

Социјалдемократите ветуваат дека на првата владина седница ќе го укинат екстерното тестирање. Квалитетот на наставата ќе го обезбедуваат преку награди, а не преку казни. Најдобрите...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com