Таг: Етиопија

Нобеловата награда за мир отиде во рацете на премиерот на Етиопија

43 годишниот Абиј Ахмед , премиер на Етиопија, ја доби Нобеловата награда за мир поради ставањето крај на долгогодишниот воен конфликт...

Српски хуманитарец и семејството на словачки пратеник меѓу загинатите патници во...

Ѓорѓе Вдовиќ (54) е меѓу загинатите патници во падот на авионот на Етиопиан Ерлајнс, кој се урна утрината на релацијата Адис...

Вонредна состојба во Етиопија

Владата на Етиопија денес прогласи вонредна состојба која стапува на сила веднаш. Причина за тоа се насилствата што се случија во текот на неделава...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com